(Jocurile Olimpice) Coreea de Sud a învins România cu 10 în topul grupei B în fotbalul masculin

TOKIO, 25 iulie (Yonhap) – Coreea de Sud a sărit în fruntea grupei B în turneul de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu o victorie cu 4-0 asupra României duminică.

Mijlocașul Lee Kang-in a marcat o dublă de 10 persoane împotriva României pe stadionul Ibaraki Kashima din Kashima, la aproximativ 110 kilometri nord-est de Tokyo, în timp ce Coreea de Sud a obținut prima victorie a turneului.

Un autogol al României și un scor în repriza a doua a lui Om Won-sang au dat Coreei de Sud un atac mai mult decât suficient.

Coreea de Sud, care a pierdut 1-0 în fața Noii Zeelande în meciul de deschidere săptămâna trecută, s-a îmbunătățit la trei puncte. Honduras, Noua Zeelandă și România au fiecare câte trei puncte, dar Coreea de Sud are cea mai bună diferență de goluri între ele la plus 3.

Pentru a termina pe primul și al doilea și pentru a se califica în sferturile de finală, Coreea de Sud va trebui să remizeze cu Honduras în meciul final al grupei de la ora 17:30 miercuri pe stadionul internațional Yokohama din Yokohama, la sud de Tokyo.

Coreea de Sud a pierdut în fața Honduras în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice din 2016 de la Rio de Janeiro.

Primul gol al meciului a venit în minutul 27, când o pasă centrată de Lee Dong-jun îndreptată către Hwang Ui-jo a sărit în plasă de la piciorul drept al fundașului Marius Marin.

României i s-a acordat o lovitură liberă indirectă în apropierea porții, iar Song a reușit să oprească un șut puternic al lui Andre Ciobano.

România a căzut în fața unui bărbat când Eun Giorgi a primit al doilea cartonaș galben în meci în minutul 45 pentru că l-a lovit pe Kang Yeon Seung cu cotul.

Coreea de Sud a menținut avantajul omului pentru a deschide a doua repriză și a continuat să apese pentru mai multe goluri. Au trecut aproape 40 de minute în a doua repriză până când Lee Kang-in a executat un penalty, care a fost acordat atunci când a fost acordat un fault în zona de penalizare.

Aproape de finalul meciului, Kang l-a pregătit pe Lee să sigileze golul Coreei de Sud.