Hispanicii repetă victoria asupra României – CVBJ

06.11.2021 la ora 22:00 CET

.

Echipa Spaniei de handbal a reușit sâmbătă să învingă România cu 35-31 în al doilea amical desfășurat săptămâna aceasta în orașul asturian Avilés, actualii campioni ai Europei au început cu o echipă reînnoită pregătindu-se pentru noile Olimpiade. ciclu, după ce a luat medalia de bronz la Tokyo.

ESP

RAM

Spania

Sergi Hernandez, Angel Fernandez (7), Garciandia (3), Casado (2), Sanchez Megalon (1), Izquierdo (3), Gonzalo Perez (5) echipa de start-, Marchand (2) Corrales, Gorbindo, Maqueda (1) ) ), Wahid (3), Figueras (2), Guardiola (1), Valera, Marquez (2) și Dani Fernandez (3).

România

Popescu, Nistor (7), Humet (4), Constantina (2), Buzle, Cabut si Dumitru (6) -echipa start-, Militaru, Cumpanici (5), Dan (1), Grigoras (1), Racotea (2). ) )), Negru, Szoke (1), Rotaru (1), Bizau, Thalmaier (1) si Manescu.

Particule la fiecare cinci minute

4-3, 8-5, 11-8, 15-8, 16-10, 20-13-pauza-, 22-14, 25-15, 29-21-30-23, 32-27 35-31.

recenzentul

Adrian Rodriguez și Francisco Fernandez (Școala Asturiană). I-au exclus pe Marquez, Militaro, Company și Bezel timp de două minute. Cartonaș galben pentru Guardiola.

aripă

Complexul Sportiv Aviles. Aproximativ 1500 de spectatori.

În Asturias, casa fostului căpitan, Raoul Intrrios – Jucătorul cu cele mai multe meciuri din istorie (294) – Au început bărbații pe care îi conduce Jordi Ribera Pentru a lucra la prima competiție majoră pe care o vor avea de înfruntat, Campionatul European pe care îl vor disputa în perioada 14-30 ianuarie în Ungaria și Slovacia în care își vor apăra titlul continental.

Naționala Spaniei a ieșit hotărâtă în căutarea victoriei din primele momente și nu a lăsat goluri în fața românilor pentru a nutre speranță, putând fi într-o situație periculoasă așa cum a făcut joia trecută în primele două amicale dintre cei doi.

READ  Românul Theodore Andre a fost confirmat să participe la ceremonia Eurovision 2023 de la Londra

Cu această ocazie, echipa condusă de Jordi Ribera a fost puternică și lină cu o apărare 6-0, foarte vigilentă în așteptarea punerii pe drumul cel bun al meciului, reușind să se asigure că adversarul nu a câștigat niciun avantaj.

Prima repriză a început cu un gol de la defilare, care i-a condus pe hispanici la victorie. După ce românii i-au egalat la un moment dat, un gol Emmanuel Garciandia, s-a alăturat apelului din cauza unei accidentări a unuia dintre coechipieri (2-1), apoi a început marcatorul lateral Angel Fernandez, care a făcut 3-1, cu care spaniolii și-au încheiat decolarea.

Spaniolii nu prea s-au putut realiza, întrucât susțineau goluri în poarta echipei conduse de fostul antrenor al Barcelonei Xavi Pascual, care nu a cedat și a luptat în fiecare meci până a ajuns la 9-8, la care Spania a răspuns cu un reacție ofensivă. A condus cel mai bun sfert din prima jumătate de oră pentru a marca 16-8, cel mai mare avantaj al său de până atunci, care i-a permis să dubleze adversarul. Succes ofensiv și securitate defensivă, mai ales în poartă cu tonus Sergi Hernandez, a condus-o pe campioana apărătoare să încheie meciul cu un scor uluitor (20-13).

După pauză, s-a menținut tonicul supremației locale, căruia i s-a alăturat portarul Rodrigo Corrales, intervenții reușite l-au făcut să intre pe teren pentru a-l înlocui pe portarul spaniol care joacă la Benfica.

Și a profitat de naționala Spaniei pentru a-și crește supremația și el Xavi Pascual A tăiat cerând un timp de avans pe care romanii l-au îmbunătățit, trecând de la un scor de 25-14 la un 29-23.

Acestea sunt de la Jordi Ribera În pregătirea echipei care ar trebui să treacă prin noile Olimpiade, el a apelat la o apărare cu 5-1 și s-a uitat la cum să îndeplinească orice limită.

READ  În România, WWF a lansat un nou instrument pentru combaterea exploatării forestiere ilegale