Țara Galilor a învins Scoția, Irlanda a învins Polonia – Runda Cupei Pinatar | știri despre fotbal

Țara Galilor și Republica Irlanda și-au rezervat locul în semifinalele Cupei Pinatar după ce au ieșit victorioși în sferturile de finală de miercuri, în Spania.

Țara Galilor a învins Scoția cu 3-1, datorită a două goluri ale lui Jesse Fishlock și al treilea de la Natasha Harding, după ce Lana Cleland le-a oferit scoțienilor în avantaj în timpul opririi primei reprize.

Țara Galilor va juca cu Belgia, care a învins Slovacia cu 4-0, în semifinalele turneului amical de la San Pedro del Pinatar din regiunea spaniolă Murcia.

În celălalt meci din sferturile de finală de miercuri după-amiază, Irlanda a învins Polonia cu 2-1 datorită loviturii de cap a lui Louise Quinn din centrarea lui Katie McCabe.

Lucy Quinn a deschis scorul pentru Republica Irlanda înainte ca Polonia să egaleze cu o lovitură de pedeapsă.

Paulina Dudek a transformat de la 12 metri de la punctul de penalty pentru o minge de mână împotriva lui Niamh Fahey – dar Louise Quinn a avut ultimul cuvânt.

Republica Irlanda va înfrunta Rusia, care a învins Ungaria la penalty-uri după un egal 2-2, pentru un loc în finală, de cealaltă parte a egalității cu Țara Galilor.

McFadden vorbește despre impactul lui Sheels asupra Irlandei de Nord

Sarah McFadden
imagine:
Sarah McFadden din Irlanda de Nord

Starul Irlandei de Nord Sarah McFadden l-a creditat pe Kenny Shells pentru extinderea carierei sale internaționale datorită succesului pe care l-a avut de când a preluat conducerea în 2019.

READ  Echipa feminină de gimnastică a României se califică la Olimpiada de la Paris

Tânărul de 34 de ani face parte dintr-o echipă de 23 de oameni care se pregătește săptămâna aceasta la Marbella, unde va juca amicale împotriva Insulelor Feroe, Elveției și României, ca parte a pregătirilor pentru preliminariile din aprilie la Cupa Mondială împotriva Austriei și Angliei.

Irlanda de Nord va intra în aceste meciuri ca pe locul trei în Grupa D, la egalitate cu Austria, pe locul doi, la puncte, după patru victorii, un egal și o înfrângere – un record care s-a reunit pentru a continua impulsul creat de calificarea lor reușită la Euro în această perioadă. vară. Primul lor turneu major.

„Mă simt foarte fericit și mândru că sunt încă aici”, a spus MacFadden. „Rachel (Furness) și cu mine stăteam astăzi în autobuz crezând că suntem cei mai bătrâni aici acum. E bine să faci parte din asta.

„Cred că mulți dintre noi s-ar fi pensionat cu mult timp în urmă dacă Kenny nu ar fi venit pentru că trebuie să iasă multă muncă, mult impact asupra familiei tale și multe sacrificii.

„Dar suntem fericiți că am avut ocazia și asta joacă în tot ceea ce facem pe terenul de antrenament, ajutând tinerii. Unii dintre ei nu își dau seama cât de norocoși sunt – au jucat o campanie și s-au calificat.

„Nu cred că își dau seama că Forney și cu mine am jucat aproximativ 10 campanii și nu ne-am apropiat niciodată de calificare”.