Rezultat Anglia vs România: golul lui Marcus Rashford câștigă meciul final de încălzire la Euro 2020

Ce s-a întâmplat?

Ambele echipe au avut o mulțime de șanse să depășească impasul în prima repriză, când Razvan Marin și Andre Ivan s-au apropiat de oaspete, iar Dominic Calvert-Lewin și Jadon Sancho au lovit bara transversală pentru gazde.

Căpitanul Rashford a fost unul dintre cei mai străluciți jucători ai Angliei și a fost neimpresionat când apelul său la penalty a fost respins în prima repriză, după ce a fost contestat de fostul fundaș al lui Tottenham, Vlad Sheriches.

Dar în repriza secundă, arbitrul Thiago Martins nu a avut de ales decât să arate punctul de pedeapsă, când coșmarul lui Tebroe i-a tăiat călcâiul lui Jack Grealish de la Aston Villa – care a fost încă o dată impresionant pentru Anglia lângă river. Rashford a urcat și nu a comis o lovitură de pedeapsă după repriza secundă.

Dar nu a existat o asemenea bucurie pentru Henderson după câteva momente. Căpitanul lui Liverpool a insistat să dea lovitura de pedeapsă după ce ghinionul Cherishes a trecut în avantaj pe Calvert Lewin, dar efortul său scăzut a fost învins de Florin Nitta sub dreapta.

jucător de meci

Portarul de la West Bromwich Albion, Sam Johnston, a debutat internațional pentru Southgate și a avut o seară fantastică.

Tânărul de 28 de ani a făcut câteva opriri încrezătoare devreme, dar a trebuit să fie în vârful jocului său pentru a-l refuza pe Evan mai târziu.

Atacantul CS Universitatea Craiova l-a depășit pe recuperatorul calificat Tyrone Mings, doar pentru că încercarea lui vicioasă de la mică distanță a fost împinsă acrobatică peste bară de Johnstone.

Ce inseamna asta?

Anglia nu a fost cel mai bun, dar Southgate va fi cu siguranță mulțumit de performanța echipei sale.

READ  2021 Campionatul European U-21 - Previziunea și predicția Ungariei și României

Această formație de start s-a schimbat mult și există șanse mari ca Southgate să facă 11 schimbări pentru meciul de duminică viitoare împotriva Croației.

Dar, în ciuda unor accidentări defensive, Anglia a jucat pozitiv, cu Jadon Sancho, Rashford, Grealish și Calvert Lewin dând fulgerări de strălucire.

Poate că acesta nu este un spectacol vechi în Anglia, dar a arătat că partea tânără a lui Southgate îi oferă o mulțime de opțiuni.

Poate cel mai pozitiv pentru Southgate, Anglia a scăpat fără noi temeri de accidentare.

statistici cheie

La doar 23 de ani și 218 zile, Rashford a devenit cel mai tânăr jucător care a început un meci ca căpitan al Angliei de la Michael Owen (23 de ani și 179 de zile) împotriva Slovaciei în iunie 2003.

Acel meci s-a jucat și pe Riverside Stadium. Owen, apoi Liverpool, a marcat și el, marcând de două ori în timp ce Anglia se lupta pentru a câștiga cu 2-1.

Prin amabilitatea lui Opta.

Ce atunci?

În cuvinte atemporale din Flight of the Conchords: E timpul să acționezi. Anglia se va întoarce acum în tabăra de bază din Burton on Trent pentru a se pregăti pentru meciul de deschidere al Euro 2020 împotriva Croației, duminică, 13 iunie.

După aceea, așteaptă meciuri cruciale împotriva Scoției și Cehiei.

(Foto: Lee Smith/PA Images prin Getty Images)