Echipa nevăzătoare de fotbal cade în mâinile României și Germaniei și nu va mai putea apăra titlul continental

MADRID, 12 iunie (Europe Press) –

Echipa de fotbal orb spaniol nu va avea șansa să-și reproclame titlul de campioană europeană după ce a pierdut în acest weekend dacă Pescara din Italia găzduiește România (2-1) și Germania (2-0), înfrângeri plecând. Am fost eliminat în semifinale și forțat să lupt pentru a nu rata Cupa Mondială.

După o remiza fără goluri împotriva Poloniei vineri, naționala i-a surprins sâmbătă pe români într-un duel care s-a decis în sfârșit. Florin Kovacs a făcut 1-0, iar Julian Sanchez a egalat târziu în repriza secundă, dar victoria a mers României datorită unui gol de Krisztian Kovacs care a lăsat puțin loc de reacție.

Înfrângerea a făcut ca Spania să pară și mai urgentă în meciul de duminică împotriva Germaniei, deoarece avea nevoie de o victorie pentru a continua să caute să avanseze în semifinale. Cu toate acestea, au cunoscut succese și au pierdut cu 2-0 cu golurile lui Jonathan Tunsing și Time Cottage.

Înfrângerea nu mai contează pe ea însăși pentru a termina pe locul al treilea în grupă și pentru a alege să fie pe locul cinci și să se califice la Cupa Mondială, calificându-se la Paris 2024. Dacă România va câștiga Polonia luni, nu va avea opțiuni, în timp ce dacă nu o va avea. Vor trebui să învingă Anglia, cel mai puternic rival teoretic al lor.

READ  Raport WTA: Yasmine Paolini concurează în sferturile de finală din Tunisia