Canadei Auger-Aliassime câștigă meciul de deschidere la National Bank Open de la Montreal

Campionul en-titre National Bank Open este eliminat. A doua sămânță a fost și ea eliminată, iar așa-zișii Trei Mari nu au făcut călătoria.

Extragerea a fost lăsată larg deschisă miercuri, pe stadionul IGA din Montreal, înainte ca unii jucători să joace meciurile de deschidere.

Carlos Alcaraz a fost primul care a mers, căzând în sesiunea de deschidere în fața americanului Tommy Ball. Următorul a fost numărul unu mondial Daniil Medvedev, trimis de australianul Nick Kyrgios.

Seara, a șasea cap de serie de la Montreal Felix Auger-Aliassime a impresionat publicul aproape de capacitate cu o victorie cu 7-6 (6) 6-4 asupra japonezului Yoshihito Nishioka.

Alcaraz i-a aruncat decizia cu 6-7 (4), 7-6 (7), 6-3 americanului Tommy Ball în maratonul care a durat trei ore și 20 de minute.

Kyrgios, care a câștigat săptămâna trecută la Washington, l-a învins pe Medvedev cu 6-7 (2), 6-4, 6-2. Rusoaica a dominat tiebreak-ul in primul set dar Kyrgios a deschis al doilea cu break in setul secund si nu s-a uitat in urma.

Medvedev, care și-a câștigat titlul săptămâna trecută în Mexic, a fost uneori restricționat din cauza serviciului și jocului cu mingea din Australia. Kyrgios a fost imaginativ și consecvent, chiar lucrând într-o combinație de lovituri în jos pentru a-și menține adversarul să ghicească.

Primele opt clasate de serie de 56 de jucători și-au luat rămas bun în primul tur. Kyrgios, care a ajuns luna trecută în finala de la Wimbledon, l-a învins pe argentinianul Sebastian Baez în primul tur.

Între timp, Paul, pe locul 34 în lume, a salvat mingea de meci în tiebreak și și-a transformat al cincilea punct de joc în setul decisiv.

Auger-Aliassime, singurul canadian rămas în jocul de simplu, a luat primul set cu un câștigător strălucit pe terenuri pentru a pecetlui un raliu de 20 de lovituri. A stat câteva secunde cu brațele întinse pe lângă el, în timp ce mulțimea de la petrecere îi aclama aprobarea.

Auger-Aliassime va juca în runda următoare cu a noua cap de serie al Marii Britanii, Cameron Nouri. Nuri l-a învins pe olandezul Bottic van de Zandscholp cu 6-1, 6-2

Printre primii zece, a patra cap de serie al Norvegiei Casper Ruud l-a învins pe slovacul Alex Mulkan cu 7-6 (3) 6-3, iar capul de serie a 7-a al Italiei, Yannick Sener, l-a învins pe francezul Adrian Mannarino cu 2-6, 6-4. , 6-2.

Cel de-al optulea cap de serie polonezul Hubert Hurkacz l-a învins pe finlandezul Emil Rossovoori cu 6-3, 6-7 (4), 6-2, iar cel de-al 10-lea cap de serie Taylor Fritz a învins-o pe compatriota americană Frances Tiafoe cu 5-7, 6-1, 6-4.

Cel de-al treilea cap de serie grec, Stefanos Tsitsipas, urma să-l înfrunte pe britanicul Jack Draper în meciul târziu.

Denis Shapovalov din Richmond Hill, Ont. , Alexis Gallarneau din Laval, Kew și Vasek Pospisil, din Vernon, BC, au pierdut toate meciurile de simplu în primul tur.

În meciul de dublu masculin, Pospisil și Sinner au fost programați să deschidă împotriva duo-ului francez Benjamin Ponzi și Gael Monfils. Clive Harper William Draxel din Newmarket, Calgary, urma să-i cunoască pe italienii Simone Bolelli și Fabio Fognini.

După două zile de vreme umedă și meciuri amânate, cerul însorit și temperaturile calde au revenit miercuri.

Jocul continuă până duminică pentru turneul de 6,57 milioane de dolari.

Fernandez cade în seturi drepte în fața lui Haddad Maya

Canadiana Leila Fernandez a fost eliminată de la Women’s National Bank Single Open după ce a pierdut miercuri cu 7-6 (4) 6-1 în fața brazilianei Beatriz Haddad Maya.

Fernandes, cap de serie nr. 13 la Toronto, juca la primul ei turneu după o absență de două luni pentru a-și reveni după o fractură de stres la piciorul drept pe care a suferit-o la Openul Francez.

Ea și sora ei Bianca Fernandez au făcut echipă apoi pentru turneul de dublu, pierzând cu Andrea Klepas din Slovenia și Alexa Guaracci din Chile cu 6-1, 6-2.

„Este puțin dificil astăzi pentru că tocmai am terminat două înfrângeri”, a spus Leila Fernandez. „Mă bucur că am revenit în sfârșit în competiție și că nu am experimentat doar picioarele, ci și corpul. Corpul se simte grozav.

„Desigur, nu la nivelul pe care ni-l dorim, dar cel puțin știm ce trebuie să facem”.

Urmăriți l Fernandez îl elimină pe Haddad Maya în turul doi:

Fernandez îl învinge pe Haddad Maya în Open National Bank

Leila Fernandez din Montreal a pierdut miercuri cu 7-6 (4) 6-1 în fața brazilianei Beatriz Haddad Maya în turul doi al National Bank Open de la Toronto.

În timp ce Fernandes a arătat multă luptă în primul set al meciului de simplu, în cele din urmă părea să poarte atacul puternic al adversarului ei din ce în ce mai încrezător.

După un început încurajator, Fernandez a renunțat la prima repriză a meciului pentru a scăpa cu 3-2 în setul de deschidere.

Conducerea cu 5-4, Haddad a transformat-o pe al patrulea as al meciului Mayei pentru a-i oferi un punct de plecare. Dar Fernandez a parat pentru a da scorul lui Satan, apoi a transformat primul ei punct de break pentru a egala setul.

Haddad Maya și-a recăpătat conducerea în meciul următor, profitând în cele din urmă de a patra ocazie de pauză din meci pentru a avansa cu 6-5.

Dar din nou, brazilianul nu a putut pune grupa deoparte. O dublă greșeală a lui Haddad Maya a spart un punct slab pentru Fernandes, iar canadianul a ieșit în frunte după un parcurs lung pentru a câștiga următorul punct și a forța un tiebreak.

Haddad Maya a dovedit prea mult pentru Fernandes în sesiunea de prelungiri, folosind lovituri puternice pentru a-l menține pe canadian dezechilibrat și un avantaj de 6-3 în tiebreak.

Fernandez a salvat un alt punct de set înainte ca Haddad Maya să-l apuce cu un revers puternic pentru a încheia o rundă scurtă.

Haddad Maya a construit pe acest impuls în al doilea set, transformând o pauză devreme în drum spre un avantaj de 3-0.

Haddad a pus-o pe Maya în al doilea break al setului cu 5-1, apoi și-a lucrat dragostea în ultimul joc pentru a lua meciul.

La dublu feminin, Fernandez și sora mai mică, Bianca Jolie, au fost eliminate mai târziu miercuri de a opta cap de serie chiliană Alexa Guaracci și slovena Andrea Klepasz cu 6-1 6-2 în turul doi.

Nr. 1 Swiatek navighează în runda a treia

Haddad Maya o va întâlni pe numărul unu mondial Iga Swiatek, care s-a calificat în turul al treilea cu o victorie cu 6-1, 6-2 în fața australianului Aja Tomljanovic.

Swiatek și-a crescut seria de victorii pe teren dur la 20 de meciuri cu o performanță clinică, învingându-l pe Tomljanovic în doar o oră și patru minute.

Starul polonez a convertit șase dintre cele nouă puncte de break, adunând 26 din 37 de puncte de revenire (70,3%).

În alte rezultate timpurii, a 10-a cap de serie americană Coco Gauff a învins-o pe kazaha Elena Rybakina cu 6-4, 6-7 (8), 7-6 (3). Campioana în curs a Italiei Camila Giorgi a învins-o pe belgiana Elise Mertens cu 6-3, 7-5. A șaptea cap de serie Jessica Pegula a învins-o pe compatriotul Asia Muhammad cu 6-2, 7-5.

Ultima rămasă a Canadei în tragerea la simplu, Bianca Andreescu din Mississauga, Ontario, era programată să o înfrunte pe Alize Cornet din Franța în finala pe terenul central. Andreescu a câștigat turneul în 2019, când Serena Williams s-a retras din finală.

Tot miercuri, capul de serie a patra Paula Padusa și capul de serie nr. 5 tunisian Anas Jaber au fost eliminate după ce s-au retras din meciurile lor. A căzut, de asemenea, a doua cap de serie a Estoniei Anna Kontaveit.

Elvețianul Gilles Techmann l-a pierdut pe Kontaveit cu 6-4, 6-4 într-o oră și 27 de minute. Kontaveit a avut șansa ei, dar a reușit să transforme doar 2 din 8 puncte de break. Tishman a spart Kontaveit de patru ori în șase încercări.

Padusa a căzut cu 7-5, 1-0 când a fost nevoită să se retragă în kazah Yulia Putintseva. Jaber a scăzut, de asemenea, primul ei set înainte de a cădea cu 2-1 în al doilea set împotriva chinezei Chenwen Cheng.

Alte cap de serie care s-au calificat în România au inclus numărul 15 Simona Halep și numărul 14 Karolina Pliskova din Cehia. Nr. 16 Letonia Jelena Ostapenko a pierdut cu Alison Riske-Amritraj cu 7-6 (2), 0-6, 7-5.

READ  UEFA Nations League: Ungaria învinge Anglia; Italia la egalitate cu Germania