Emma Raducano înscrie o altă victorie grozavă la evenimentul din Cincinnati District

17 august 2022;  Cincinnati, Ohio, SUA;  Ons Jabeur (TUN) recunoaște spectatorii după ce și-a câștigat meciul împotriva lui Caty McNally (SUA) la Western & Southern Open de la Lindner Family Tennis Center.  Credit obligatoriu: Susan Mullane-USA TODAY Sports

Credit: Susan Mullan-USA Today Sports

La o zi după ce a învins-o pe Serena Williams, a 10-a cap de serie Emma Radocano a distrus o altă campioană de Grand Slam cu o victorie cu 6-0 6-2 în fața Victoria Azarenka, miercuri, în turul al doilea al West and South Open din Mason, Ohio.

Britanicul în vârstă de 19 ani a luat cinci ași și a transformat cinci dintre cele șase puncte de break într-un meci în care l-a învins cu ușurință pe Azarenka, în vârstă de 33 de ani, din Belarus în 62 de minute.

În primele două jocuri la evenimentul din zona Cincinnati, Răducanu seamănă cu aspectul care a văzut-o să câștige la US Open anul trecut. Ea a avut nevoie de doar 65 de minute pentru a o învinge pe Williams marți seara și a adus același nivel de joc în mai puțin de 24 de ore mai târziu.

„Am jucat cu siguranță un meci grozav și, jucând Vika, a trebuit să rămân concentrat tot timpul”, a spus Radocano după aceea. „În setul doi am simțit momentele importante și punctele de cotitură care ar fi putut face setul al doilea cu adevărat dificil.

„Sunt foarte mulțumit de felul în care am jucat, iar serviciul lui în ultimul joc a fost foarte greu”.

Victoria în fața lui Azarenka, pe locul 22 în lume, a fost primul top 30 al lui Radocano de când a ținut US Open.

Raducanu a lovit 18 castigatori fata de 10 a lui Azarenka.

Raducano se va confrunta cu a șaptea cap de serie Jessica Pegula, care a învins-o pe ucraineană Marta Kostyuk cu 6-7 (5), 6-1, 6-2.

Cap de serie Iga Swiatek a avansat cu o victorie cu 6-4, 7-5 asupra lui Sloane Stephens. Poloneza a câștigat 71,7 la sută din punctele ei de la primul serviciu și a salvat șapte dintre cele 11 puncte de break, în timp ce a câștigat al 50-lea joc lider al turului ei din acest an.

Swiatek a depășit 25 de faulturi neobligatorii și a câștigat cu 17-9.

Swiatek a condus cu 5-2 în al doilea set înainte ca Stephens să câștige următoarele trei meciuri. Switaek și-a revenit pentru a câștiga ultimele două jocuri pentru a finaliza.

Campioana de la Wimbledon Elena Rybakina din Kazahstan a avansat cu o victorie puternică 6-3 6-1 asupra spaniolei Garbine Muguruza. A opta cap de serie Rybakina a avut opt ​​ași și a transformat șase din 10 puncte de break.

Cap de serie a cincea tunisiană Ons Jabeur s-a impus într-o luptă pentru a învinge localca din Cincinnati Katie McNally cu 6-3, 4-6, 7-6 (7).

„Sincer, nu joc cel mai bine în acest moment”, a spus Jaber. „Dar e frumos să câștigi urât. Mă bucur că am reușit, am luptat atât de mult și, în sfârșit, am adus acea energie. Aveam nevoie de asta.”

Belgia Elise Mertens a învins-o pe cea de-a 14-a cap de serie a cehiei Karolina Pliskova cu 7-6 (3), 6-3.

Cap de serie a 15-a română Simona Halep s-a retras în urma unei accidentări la coapsa dreaptă, dând victorie rusoaicei Veronika Kodermetova.

A avansat și americanca Madison Keys, care a câștigat cu 6-4, 7-5 în fața Letoniei, cap de serie, Jelena Ostapenko, cu cinci ași.

Alison Riske-Amritraj a câștigat o rundă rapidă și a preluat conducerea când cehoaica Marie Buzkova s-a retras din cauza unei accidentări la torsul drept.

READ  Federer și Serena se pregătesc pentru meciurile de deschidere de la Wimbledon în Super Marți - Sport

În alte meciuri, cehoaica Petra Kvitova a învins-o pe românca Sorana Kirstia cu 6-2, 6-3, iar chinezoaica Shuai Zhang s-a impus cu 6-3, 6-4 pe rusoaica Ekaterina Alexandrova.