Ayala primește un boot devreme în Campionatul Elvețian

MANILA, Filipine — Cererea lui Alex Ayala pentru un loc în calificările la Openul Francez a eșuat după ce a suferit o ieșire anticipată la W60 Kiasu din Elveția, miercuri.

În optimile de finală, Ayala a fost eliminată de românca Alexandra Ignatic cu 6-0, 6-2.

Ignatik a avut nevoie de doar 1 oră și 12 minute pentru a scăpa de fenomenul de 17 ani.

Un început îngrozitor pentru Ayala a văzut-o pe adolescentă cu 0-4 împotriva lui Ignatic. Românca l-a terminat pe fundașul academiei Rafa Nadal în Game 4 cu serviciul ei, în timp ce a tras un as pentru a prelua conducerea, 40-0.

Filipineza a arătat o aparență de luptă în Game 5 când a ripostat de la 0-30 inițial pentru a lua un avans de 40-30 în fața lui Ignatik și, în cele din urmă, a ajuns pe platou în jocul de serviciu.

Dar Ignatic l-a forțat pe diavol și a mai susținut meciul de două ori înainte de a profita, rupând serviciul lui Ayala pentru o victorie cu 5-0.

Publicitate

Derulați pentru a continua

Ea a marcat apoi patru puncte consecutive după un start cu 30-0 de la Eala pentru a finaliza o victorie cu 6-0 în Grupa 1.

Nu s-au schimbat prea multe în setul doi, deoarece Ayala s-a luptat și cu serviciul ei.

În Game 5, Eala a lovit două greșeli duble pentru a-i oferi lui Ignatik un avantaj cu 4-1.

În timp ce Ayala a câștigat doar al doilea joc al meciului în Game 7, a fost doar o consolare, deoarece Ignatic a ajuns la victorie cu 6-2.

Marți, Ayala a renunțat și la turneul de dublu, partenerul ceh Barbora Palikova pierzând în trei seturi în fața celor 4 cap de serie Beatriz Jumulia și Anna Ceskova, scor 3-6, 6-4, 11-13.

READ  CAPITAN, VICECAPITAN - FRANTA VS ROMANIA, JOC 11sec MECIUL DE AZI MILAN CRICKET STADIUM, MILAN LA 13.00 IST, 7 MAI, DUMINICA