Garcia și Kasatkina se aliniază pentru întâlnirea din sferturile de finală de la Eastbourne International

Londra: Cap de serie nr. 2, Caroline Garcia, a înregistrat un record în carieră într-o victorie consistentă la turnee, ajungând în sferturile de finală internaționale la Eastbourne cu o victorie cu 6-3, 6-4 în fața româncei Ana Bogdan. Garcia va fi într-o ciocnire în sferturi de finală împotriva capului de serie nr. 9, Daria Kasatkina.

Numărul 5 mondial Garcia, care concurează în tabloul principal al lui Eastbourne pentru prima dată de la înfrângerea din turul al doilea în 2015, a urcat în Elite Eight cu o victorie împotriva Bogdan, locul 61, într-un meci care a durat o oră și 26 de minute.

Bogdan a avut miercuri patru puncte de break la egalitate, 1-1 în primul set, dar Garcia le-a salvat pe toate pentru a ține serviciul. Bogdan ar ajunge să-și piardă ambele puncte de meci, deoarece Garcia a spart 5–3 pentru set.

Bogdan a fost spart la începutul setului doi de câștigătoarea backhand-ului lui Garcia, după care franțuzoaica a rămas necontestată în serviciul ei în timp ce a ajuns la victorie.

Garcia a supraviețuit lui Bogdan cu 28 de victorii față de 12 ale adversarei sale. Învingând-o pe dubla campioană de la Eastbourne, Karolina Pliskova, cu 3-6, 6-3, 6-3, Kasatkina a avansat în sferturile de finală de la Eastbourne pentru a treia oară în carieră.

Cu o revenire de 1 oră și 59 de minute, fostul număr unu mondial Kasatkina a egalat Pliskova pentru conducere în meciul lor cap la cap la două victorii fiecare.

În joc, Kasatkina a transformat patru dintre cele opt puncte de break, în timp ce Pliskova a transformat doar două dintre cele douăsprezece puncte de break.

READ  UFC 281: Israel Adesanya salută șansa de a rescrie povestea împotriva lui Alex Pereira cu titlu online