România obține prima victorie la Euro în ultimii 24 de ani, în timp ce Ucraina își cere scuze pentru înfrângerea cu 3-0 WGN Radio 720

Daniela Mattar, Associated Press

2 zile în urmă

Românul Andrej Ratio sărbătorește după meciul din Grupa E dintre România și Ucraina de la Euro 2024 de fotbal de la München, Germania, luni, 17 iunie 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)

Munchen (AFP) – Jucătorii României au sărbătorit alături de fanii lor în galben după prima victorie în Campionatul European în 24 de ani.

La celălalt capăt al Arenei din München, jucătorii ucraineni și-au cerut scuze suporterilor după o înfrângere bruscă cu 3-0.

Golurile de luni ale căpitanului Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Dragoș au ridicat România la doar a doua victorie din istoria Euro, după o victorie uimitoare cu 3-2 asupra Angliei la Euro 2000.

Eduard Iordanescu, primul antrenor care a condus România la un Campionat European de la tatăl său Angel în 2016, și-a lăudat jucătorii drept „generația sufletească”.

„Un efort fantastic din partea echipei mele Dacă ai avut vreo îndoială, poți să mă crezi acum că aceasta este o echipă grozavă”, a spus Iordanescu la o zi după ce a împlinit 46 de ani. El a adăugat: „Am trecut prin generații de aur. Dar această națiune nu reprezintă niciun metal, este generația sufletească.

„Familia mea a trăit astfel de situații de ani de zile. Dar o inimă atât de mare, un spirit atât de mare pe care îl are această echipă, nimeni nu a avut asta. Aceasta trebuie să fie generația spiritului pentru România. Această generație nu are limite.”

Stanciu a lovit bara transversală și când România a învins Ucraina, care participă la Euro 2024 pe fundalul războiului acasă, și speră să le ofere cetățenilor săi puțină bucurie în timp ce suferă de invazia rusă.

READ  Fosta campioană la Wimbledon Halep în semifinalele de la Birmingham

„Toată lumea și-a cerut scuze”, a spus antrenorul Ucrainei Serhiy Rebrov. „Jucătorii simt că nu au făcut suficient pentru că înainte de meci le-am spus că suntem aici reprezentând țara mare, puternică, care luptă pentru libertatea noastră de mai bine de doi ani.

„Ceea ce simt eu, și ce simt jucătorii, este că nu am făcut o treabă suficient de bună astăzi. De aceea și-au cerut scuze. Acum trebuie să ne ținem gura și să ne pregătim foarte serios pentru următorul meci pentru a arăta celeilalte Ucraine. „

A fost un meci emoționant pentru ambele părți. Stadionul era o mare de galben, culoarea principală pentru ambele echipe.

România își făcea prima apariție într-un turneu major în opt ani. O serie de jucători au plâns în timpul sunetului imnului național.

Doar pentru a-și confirma cazul, oficialii ucraineni din fotbal au dezvăluit instalarea unei tribune pe un stadion din München, care a fost distrus de forțele ruse în mai 2022.

„O echipă este pe teren, dar un milion de soldați rămân și apără Ucraina”, a spus Andriy Shevchenko, fost antrenor și atacant al Ucrainei, șeful federației de fotbal a țării. „Suntem cu toții împreună jucăm astăzi pentru țară. Jucăm astăzi pentru oamenii care ne apără viețile și țara.

Totul a mers bine pentru Ucraina până în minutul 29, când portarul Andriy Lunin i-a trimis mingea direct către Denis Mann, care a pasat pentru Stanciu pentru a șuta puternic în colțul din stânga sus împotriva cursului de joc.

La opt minute de la repriza secundă, după un contraatac rapid, mingea l-a găsit ușor pe Marin și acesta a șutat în colțul din stânga jos din afara suprafeței de pedeapsă. Lunin, portarul lui Real Madrid care a intrat în locul accidentatului Thibaut Courtois în cea mai mare parte a sezonului, a fost din nou vinovat când mingea i-a alunecat sub brațe.

READ  România cheamă însărcinatul rus cu afaceri pentru fragmente de drone

Ucraina a avut victorii de revenire în ambele meciuri de calificare, dar speranțele lor de a face acest lucru din nou s-au încheiat în minutul 57, când Mann a intrat în zonă și a centrat mingea pentru ca Droog să intre.