De Bruyne asigură victoria cu 2-0 a Belgiei în fața României și își pune campania la Euro 2024 pe drumul cel bun – WAVY.com

James Robson, Associated Press

2 zile în urmă

Belgianul Romelu Lukaku sărbătorește după ce a marcat ulterior un gol nepermis în timpul meciului din Grupa E dintre Belgia și România de la Euro 2024 de fotbal din Köln, Germania, sâmbătă, 22 iunie 2024. (AP Photo/Martin Meissner)

KOLOGNE, Germania (AP) — Kevin De Bruyne a marcat, iar Belgia și-a încheiat campania pentru Campionatul European după ce sâmbătă a învins România cu 2-0.

Belgienii, cap de serie nr. 3, s-au scuturat de șocul de a pierde în fața Slovaciei în meciul de deschidere, răspunzând cu o performanță dominantă împotriva Royals belgieni la Köln.

Youri Tielemans le-a dat un start excelent cu un gol de la marginea suprafeței de pedeapsă în minutul al doilea.

De Bruyne a decis efectiv meciul în minutul 80 după ce a transformat mingea direct dintr-o lovitură lungă executată de portarul belgian Koen Casteels.

Cele patru echipe din Grupa E au trei puncte, ceea ce înseamnă că este totul de jucat în runda finală a meciurilor de miercuri.

În timp ce Belgia a câștigat, a existat mai multă frustrare pentru Romelu Lukaku, care a avut un al treilea gol anulat de VAR în acest turneu Euro.

Cu toate acestea, el a fost în centrul startului impresionant al echipei sale când a jucat mingea pentru ca Tielemans să marcheze cu un șut mic de la marginea careului.

Era exact ceea ce avea nevoie Belgia după golul uimitor al Slovaciei, care a ridicat perspectiva unei alte ieșiri anticipate dintr-un turneu major, după o ieșire din faza grupelor la Cupa Mondială din 2022.

READ  Jocurile Olimpice de la Tokyo: Guvernul României dublează recompensele câștigătorilor de medalii

Sistemul Campionatului European, în care se califică cele mai bune patru echipe de pe locul trei, lasă mai mult loc de eroare. Dar cu amintirile despre Qatar încă proaspete în minte, orice înfrângere ulterioară ar fi rupt încrederea unei echipe care a fost criticată pentru că nu a fost la înălțimea așteptărilor în trecut.

Se părea că golul lui Tielemans a reușit să ridice presiunea, iar Belgia a controlat restul reprizei cu 67% din minge.

Lukaku a crezut că a marcat un gol în repriza secundă, dar arbitrul asistent video a spus că a fost în ofsaid înainte să-l tragă pe lângă portarul României Florin Neita.

Cu cât meciul a durat mai mult fără ca Belgia să marcheze un al doilea gol, cu atât era mai mare tensiunea.

Dennis Mann ar fi putut egala scorul când a trecut pe poartă, dar acesta a fost blocat de Casteels.

Portarul a oferit apoi mingea cu o lovitură de la distanță în sus pe teren, la care De Bruyne a alergat și a introdus-o în plasă.

Sub fostul antrenor al Belgiei Roberto Martinez, Portugalia s-a calificat în faza eliminatorie după ce a învins Turcia cu 3-0 în Grupa F. Georgia a câștigat primul punct într-un turneu major după ce a remizat cu Cehia cu 1-1 și încă speră să se califice. A merge inainte.