Türkiye învinge Austria și se califică în sferturile de finală ale Euro împotriva Olandei

Merih Demiral a marcat de două ori pentru a propulsa Turcia în sferturile de finală ale Campionatului European, cu o victorie cu 2-1 în fața Austriei, marți.

Demiral a deschis scorul după mai puțin de un minut și apoi a marcat un alt gol în repriza secundă pentru a stabili o întâlnire cu Olanda la Berlin sâmbătă. După ce Michael Gregoritsch a redus deficitul pentru Austria în minutul 66, portarul turc Mert Gunuk a făcut una dintre cele mai periculoase încercări ale turneului în timpul opririi, transformând de la mică distanță o lovitură de cap a lui Christoph Baumgartner și împiedicând Turcia să obțină egalarea.

Antrenorul Austriei Ralf Rangnick a spus: „Sunt sigur că dacă Baume ar fi marcat pentru a duce meciul în prelungiri, am fi câștigat meciul”.

Echipa lui Rangnick a marcat 21 de încercări față de șase ale Turciei. Salvarea din ultimul minut a lui Jonuk nu a fost singura.

„Singurul lucru de care putem fi acuzați este că nu am marcat suficiente goluri din ocaziile pe care le-am avut și că nu am jucat bine de două ori din lovituri de fixare”, a spus Rangnick.

Meciul a început puternic, ambele echipe având ocazii în primele 30 de secunde, Demiral marcând în primul minut după ce apărarea austriacă nu a reușit să facă față unei lovituri de colț.

Baumgartner a încercat să îndepărteze mingea, dar coechipierul său, Stefan Bosch, a revenit la portarul Patrick Bentz, care a împins-o departe de linia porții, dar Demiral a sărit peste el și a marcat golul.

UEFA a marcat golul după 57 de secunde, devenind al doilea cel mai rapid gol vreodată într-un Campionat European. Albania a marcat golul după 23 de secunde împotriva Italiei în faza grupelor.

READ  Bills vs. Ravens: 6 Thoughts About AFC Teams League Match

Austria aproape că a răspuns, dar Demiral a reușit cumva să-l împiedice pe Baumgartner să înscrie de pe linia porții.

Austriecii au împins din greu pentru egalarea, dar jucătorii turci au fost la fel de puternici și ar fi putut înscrie mai multe goluri – cu starul Turciei Arda Guler încercându-și norocul de la distanță și Demiral mergând aproape dintr-un corner.

Rangnick a răspuns în prima repriză aducându-l pe atacantul Michael Gregoric la partenerul Marko Arnautovic, care a fost supus unei încercări solo a lui Junuk.

O lovitură de colț i-a oferit Türkiye șansa de a se odihni. Pe Guler i-au plouat cupe de bere, dar acesta nu s-a dat bătut, acesta pasând o centrare perfectă către Demiral pentru a înscrie al doilea gol cu ​​o lovitură de cap în minutul 59.

Marcel Sabitzer, jucătorul din colț al Austriei, a fost și el lovit cu pahare de bere la celălalt capăt al terenului și la un moment dat a căzut la pământ ținându-se cu capul, indicând că a fost lovit de ceva, dar s-a întors repede în picioare.

Golul Austriei a venit și dintr-o lovitură de colț, Stefan Bosch întorcând o pasă centrată către Gregoritsch nemarcat pentru a o introduce în poartă.

Niciuna dintre echipe nu a reușit să adauge mai mult, în ciuda numeroaselor ocazii pe care le-au avut în ploaie, Jonuk și-a salvat cea mai mare șansă în ultimele secunde.

Cele două echipe au jucat meciul fără căpitanii lor. Turcul Hakan Calhanoglu a ratat meciul din cauza suspendării, în timp ce austriacul David Alaba, considerat cel mai bun jucător din țară, încă se recuperează după o accidentare la genunchi care l-a împiedicat să participe la turneu.

Alaba a fost prezent pentru a susține echipa care a fost în mod surprinzător în fruntea grupei sale, care includea Franța și Țările de Jos, și a împărtășit o îmbrățișare caldă cu Guler, coechipierul său de la Real Madrid, înainte de începerea meciului.

READ  Dorința moldovenilor de a se uni cu România este în creștere

Olanda 3, România 0

Cody Jacobo a depășit impasul în minutul 20, iar Donyell Malen a marcat două goluri târziu pentru a duce Olanda în sferturile de finală pentru prima dată în turneu din 2008 din 2008.

Echipa olandeză a irosit multe ocazii timpurii pentru a-și mări avantajul, iar căpitanul său, Virgil van Dijk, a șutat o minge care a sărit de pe poartă. Performanța a fost însă mult mai bună în comparație cu performanța lor dezamăgitoare din faza grupelor, care s-a încheiat cu o înfrângere cu 3-2 în fața Austriei.

„Cred că am făcut un meci bun și am dat dovadă de o reacție grozavă încă de la ultimul meci. Mai ales după ultimul meci aveam nevoie de o reacție și astăzi a fost un pas bun în direcția bună… Am vorbit mult despre agresivitate, intensitate și apărare ca o echipă”, a spus Jacopo.

Acesta a fost al treilea gol al lui Jacobo în turneu, împărțind lista cu cei mai buni marcatori cu germanul Jamal Musiala, Giorgis Mikautadze din Georgia și Ivan Schranz din Slovacia.

Olandezul Cody Jacobo, dreapta, a avut un gol în meciul de marți anulat după o recenzie video, dar a rupt un impas în minutul 20 împotriva României la Munchen, Germania. (Karl Riessen/Getty Images)

România a dominat posesia până la golul lui Jacopo, dar nu l-a testat pe portarul olandez Bart Verbruggen. În schimb, golul de deschidere a venit când Xavi Simons a alergat înainte înainte de a trece mingea lui Jaqpo pe stânga. Atacantul lui Liverpool a tăiat în interiorul lui Andre Raccio și a tras mingea în colțul de jos apropiat.

Golul a părut să ofere încredere echipei olandeze și au avut mai multe ocazii de a-și mări avantajul. Un număr mare de suporteri ai echipei naționale olandeze care purtau uniforme portocalii au crezut că au marcat un alt gol șase minute mai târziu, când arbitrul ia permis lui Stefan de Vrij să lovească cu capul o lovitură de colț, dar acesta a șutat mingea direct lângă stâlpul din dreapta și a lovit plasa laterală.

READ  Urmăriți Brighton v Newcastle Live TV - Liste de canale globale pentru sâmbătă

Radu Dragosin, portarul olandez, i-a refuzat golul lui Memphis Depay, în timp ce Olanda a fost aproape să-și dubleze avantajul înainte de finalul primei reprize.

Denzel Dumfries a salvat mingea de la trecerea liniei de poartă și ia returnat-o lui Simons complet nemarcat, care poate ar fi trebuit să o tragă direct, dar în loc să o atingă, permițând fundașilor României să o închidă și, sub presiune, a tras mingea pe lângă poartă. postul din dreapta.

România a fost foarte aproape de a înscrie primul gol când Bogdan Rakovican a depășit șutul lui Depay de pe linia porții și mingea a sărit de coechipierul său Marius Marin, dar mingea a căzut în brațele portarului Florin Neita.

Van Dijk a văzut și o lovitură de cap a lovit stâlpul din dreapta.

Jakopo a marcat un gol în repriza secundă, care a fost exclus pentru ofsaid, dar s-a transformat într-un gol la șapte minute de la final, reușind să țină mingea în joc, sub presiunea lui Dragosin, și i-a trecut de pe linia porții lui Malin. , care a băgat-o în plasă.

Olandezii și-au încheiat performanța dominantă în timpul opririi, când Simons ia pasat mingea lui Malen și acesta a concurat-o de la mijlocul terenului înainte de a șuta pe lângă Neita.