Active Canada învinge România la Ottawa

Canada a întors situația față de România pentru o victorie cu 35-22 asupra României la Ottawa, vineri seară. În ciuda umidității înăbușitoare care a însoțit meciul, suporterii s-au bucurat de un meci surprinzător de distractiv, cele două echipe au folosit lățimea terenului pentru a ataca. Rezultatul a fost unul binevenit și binemeritat pentru Canada, care nu i-a mai învins pe Oaks într-un meci de testare de la Cupa Mondială din 1995.

Echipa gazdă a fost înainte la start. Atacul în mai multe etape a dus la golul lui Peter Nelson dintr-o lovitură de pedeapsă patru minute mai târziu. A adăugat al doilea gol după ce Connor Young a profitat de o eroare de pasă la defalcare. Alen Kunach a marcat golul pentru oaspeți când echipa României a reușit să treacă în avantaj după douăsprezece minute.

Ambele echipe au făcut unități care au fost blocate până când Canadiens au reușit în sfârșit să treacă în poziția de marcare. Nelson a pus piciorul la minge și Nick Beane a câștigat cursa pentru a pune mingea în poartă. Cu încercarea numărată, Jason Tomani a primit un cartonaș galben pentru că l-a eliminat în mod deliberat pe Andrew Coe în timpul urmăririi.

În timp ce Toumani era încă la coș, echipa României a intrat în acțiune, Vlad Nicolau fiind adus în mijlocul unui contraatac. Canadiens au părut să răspundă la fel, dar efortul lui Kyle Bailey a fost șters când o analiză TMO a concluzionat că există o obstrucție. Încercarea târzie a lui Nelson la o lovitură de pedeapsă a eșuat și scorul a devenit 13-10 în favoarea gazdelor în 40 de minute.

Nu a trecut mult în a doua perioadă când Canadiens au revenit în zona periculoasă. Ethan Fryer a observat o jumătate de gol pe marginea careului și a alunecat pentru a marca la debutul său. Câteva momente în repriza secundă, Janis Horvat a alergat pe o pasă plată pentru a depăși linia porții. Al doilea rând a alergat 20 de metri înainte de a găsi pe Konachi în sprijin pentru a marca de la linia de zece metri.

READ  Licean român câștigă titlul de cel mai bun utilizator Microsoft Word 2019

Konashi a avut șansa de a egala scorul cu o lovitură de pedeapsă destul de ușoară, dar a ratat șutul și steagurile au rămas în jos. Echipa Canada nu a reușit să îndepărteze mingea, iar Oaks a continuat să apese. În timp ce atacanții nu au reușit să pătrundă pe linia porții, mingea a trecut pe lângă poartă, în timp ce Tevita Manomoa se ascundea să o tragă la finalul suprapunerii. Lovitura lui Konacci nu a trecut de poartă, dar România și-a menținut acum un avantaj de două puncte cu 20 de minute rămase.

Încă o dată, Canadiens au apăsat puternic cu o lovitură de pedeapsă care s-a soldat cu o aruncare de la margine ofensivă. Aruncarea a fost respinsă, dar Andrew Quatrin a atacat partea scurtă pentru a restabili avantajul echipei gazdă. O coliziune aeriană violentă între Nelson și Manomoa s-a soldat cu un cartonaș galben pentru extrema română. Doar două minute mai târziu, mingea a mers către Quatrin, care a căzut peste linia de banda și a marcat două goluri.

Era acum împotriva lui Oaks, dar Fonai Tangimana părea că era pe cale de a marca, când lateralul înlocuitor Takoda McMullen a alergat pe aripa stângă și a înscris mingea. Canada a degajat mingea, iar cu un minut înainte de finalul meciului, Nelson a tras o lovitură de pedeapsă de la 49 de metri, stârnind huiduieli printre suporteri și încheind o seară de neuitat.

Aceasta încheie perioada de testare de vară pentru ambele părți. Canada își va pune ochii acum pe Japonia în runda de deschidere a Cupei Națiunilor din Pacific de la Vancouver, luna viitoare. Următorul meci test al României va fi împotriva Tonga la începutul lunii noiembrie.

READ  Concert Filarmonica della Scala la Festivalul Enescu 2021 Disponibil online de Sărbători