Gimnasta ucraineană a câștigat World Challenge Cup din România

Sprijiniți jurnalismul independent în Ucraina. Alăturați-vă nouă în această luptă.

Deveniți membru Susține-ne o singură dată

Gimnasta ritmică ucraineană Taisia ​​Onuvrychuk a câștigat medalia de aur la World Challenge Cup din România pe 14 iulie, a anunțat Federația Ucraineană de Gimnastică.

„Gimnasta ucraineană a câștigat medalia de aur în finala cu panglică, câștigând 32.900 de puncte”, a anunțat federația. cărți Într-o postare pe Facebook.

World Challenge Cup s-a desfășurat în perioada 12-14 iulie la Cluj-Napoca, și a fost „ultima șansă” pentru gimnaste de a „testa rutina în fața arbitrilor”. conform Federația Internațională de Gimnastică (FIG).

Onuvrychuk, în vârstă de șaisprezece ani, a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Europene de volei din 2024. Ea va fi printre sportivii care vor reprezenta Ucraina la Jocurile Olimpice de vară din 2024.

Doar 140 de sportivi ucraineni vor participa anul acesta la Jocurile Olimpice de la Paris, cel mai mic numar din istoria tarii la Jocurile Olimpice, intrucat razboiul rusesc a deteriorat sau distrus facilitati sportive si avertismentele frecvente de raid aerian intrerup antrenamentele.

Pe lângă Onuvrychuk, gimnastele ucrainene Maria Vysochanska, Diana Baeva, Alina Melnyk, Kiera Chirykina și Valeria Peremita au câștigat bronzul la proba pe echipe, terminând pe locul trei în finală și obținând 33.850 de puncte, a scris Federația Ucrainei de Gimnastică într-un comunicat. Postare separată.

La începutul acestei luni, pe 7 iulie, săritorul în înălțime ucrainean Yaroslava Mahushik a doborât un nou record mondial la săritura în înălțime feminină la Campionatele Diamond League de la Paris, devenind prima femeie care a depășit înălțimea de 2,10 metri.

READ  Olanda învinge România cu 3-0 și ajunge în sferturile euro pentru prima dată în 16 ani – KGET 17

Ucraina cere interzicerea sportivilor ruși de a participa la Jocurile Olimpice din cauza dovezilor de imparțialitate

Comitetul Național Olimpic Ucrainean și Ministerul Sportului au cerut, pe 5 iulie, să li se interzică sportivilor ruși să participe la viitoarele Jocuri Olimpice de la Paris, din cauza dovezilor sprijinului lor pentru armata rusă, încălcând regulile de neutralitate.