SUA domină România în turul doi de polo pe apă masculin, plus un rezumat al restului meciurilor

cel NE America a învins România cu 14-8 și a câștigat primul meci de polo pe apă masculin la Paris 2024 la a doua încercare. Hans Daub și Alex Bowen au fost cei care au condus scorul cu trei goluri, susținute de o performanță puternică a lui Adrian Wennberg în poartă. În alte meciuri, Australia a fost printre capetele de afiș, deoarece i-a șocat pe campionii olimpici Serbia.

Raportul meciului SUA vs România –

Statele Unite căutau să-și lase în urmă pierderea din runda de deschidere când s-au confruntat cu România Grupa A. Și România pierduse primul meci, așa că a fost un meci mare pentru ambele părți să obțină prima victorie.

În primul sfert, România a trecut în avantaj cu un gol al lui Matej Lutescu dintr-un unghi strâns. Startul a fost rapid, Johnny Hooper a egalat pentru SUA aproape imediat înainte ca Sylvian Kolodrovski să restabilească avantajul României în două minute. Dar acest avantaj a durat doar o jumătate de minut, Alex Hubert a egalat scorul la 2-2. Apoi ritmul golurilor libere s-a calmat puțin înainte ca Kolodovski să-și înscrie cel de-al doilea gol al meciului și să dea din nou România în avantaj. Încă o dată, SUA au răspuns imediat când Johnny Hooper a marcat al doilea gol al său. Primul sfert s-a încheiat cu acest rezultat după opt minute foarte competitive.

Daub le-a dat americanilor avans pentru prima dată când i-a pus în avantaj cu 4-3 la începutul celui de-al doilea sfert. SUA a primit apoi o lovitură de pedeapsă după un fault în careul de cinci metri, care a fost luat de Ryder Dodd, în vârstă de 18 ani, pentru a oferi SUA un avantaj de două goluri. Acest avans a devenit rapid trei când Max Irving a marcat la un home run solo. Astfel, prima repriză s-a încheiat cu Statele Unite conducând cu 6-3. A fost o cursă grozavă pentru americani. Weinberg Care a blocat opt ​​din 11 lovituri romanesti.

Daub a marcat primul gol din al treilea sfert la o lovitură de pedeapsă pentru SUA. Avantajul a crescut apoi la cinci goluri când Max Irving a adăugat al doilea gol al jocului. Cea mai bună mișcare din joc Apoi a venit momentul în care Max Irving ia pasat o minge minunată lui Ben Hallock, care a șutat puternic în plasă. În cele din urmă, românii au reușit să-și înscrie golul când Vlad Luca Georgescu a reușit să reducă diferența la 9-4 cu două minute înainte de finalul sfertului. Dar acest lucru nu a deranjat SUA, deoarece Daub a marcat al treilea și al 10-lea gol pentru ca SUA să încheie sfert într-o poziție dominantă.

Chase William Dodd a adăugat primul gol din sfertul patru pentru americani înainte ca România să obțină un răspuns imediat pentru a face scorul 11-5. Bowen a fost următorul în acțiune când a marcat primul său gol de la această Olimpiada. România a părut mai pregătită în acest sfert, iar Andrei Nyamtu și Georgescu au reușit să-și adauge scorul. Georgescu a mai adăugat apoi un gol pentru a face scorul 3-0 în favoarea României. Bowen a oprit deteriorarea când a făcut scorul 13-8 în favoarea României. NE Cu un minut rămas de joc, Bowen a marcat golul final al meciului, SUA învingând România cu 14-8. Statele Unite ale Americii joacă joi următorul meci împotriva Greciei.

Rezumatul altor jocuri-

Într-un alt meci din Grupa A, Croația a înfruntat Italia, care a învins Statele Unite în primul meci de la Paris. Croația a preluat conducerea în primul sfert, dar performanța sa puternică din al treilea sfert a oferit Italiei avantaj în meci și a reușit să țină până la final câștigând cu 14-11.

READ  Alex Ayala se încălzește la Miami și se întâlnește cu antrenorul principal al Heat, Eric Spoeltra

Ultimul meci din Grupa A dintre Grecia și Muntenegru s-a încheiat la lovituri de departajare după ce Vasiliy Radović a marcat în ultima secundă pentru Muntenegru, egalând cele două echipe cu 12-12. Totuși, Grecia a câștigat la penalty-uri. Câștigă la penalty-uri 5-4.

În grupa a doua, Australia a reușit să învingă Serbia, campioana olimpică, cu opt goluri la trei, într-un meci care a fost martorul unei performanțe modeste. În al doilea sfert, Australia a preluat controlul meciului, adăugând cinci goluri la numărul său.

Echipa gazdă a Franței a obținut o victorie dificilă pentru a obține prima victorie la Paris după ce a învins Japonia cu 14-13. Naționala Spaniei a reușit să obțină victoria în ultimul meci al zilei după ce a învins Ungaria cu 10-7.