Comitetul Olimpic Internațional îi ordonă lui Jordan Chiles să returneze medalia de bronz și o acordă Anei Barboso

Gimnasta americană Jordan Chiles va aduce acasă medalia de bronz pe care a câștigat-o în finala feminină de gimnastică la sol la Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris.

„CIO va returna medalia de bronz Anei Barbusu (România)”, a spus CIO într-o declarație duminică, adăugând: „Suntem în contact cu Comitetul Național Olimpic Român pentru a discuta despre ceremonia de reapropriere și cu Olimpiada SUA. Comitetul privind restituirea medaliei de bronz.”

Decizia Comitetului Olimpic Internațional vine în lumina protestului Federației Române de Gimnastică la Federația Internațională de Gimnastică și la Curtea de Arbitraj pentru Sport cu privire la contestația depusă de antrenorul Chile Cécile Landi. La scurt timp după ce Chiles a terminat de jucat în finala la sol, Landy a crezut că scorul ei de dificultate era prea scăzut și a făcut o anchetă arbitrilor. Ea a câștigat provocarea, iar Chiles a sărit de pe locul cinci pe locul trei pentru a ocupa un loc pe podium alături de americanca Simone Biles și brazilianca Rebecca Andrade.

Dar un juriu a hotărât sâmbătă că apelul lui Chiles a venit la patru secunde după expirarea termenului de un minut, ceea ce înseamnă că scorul ei ar fi trebuit să rămână la 13.666 și că gimnasta română Ana Barbusu, care a marcat 13.700 de puncte, va câștiga bronzul. medalie.

Comitetul Olimpic Internațional a confirmat duminică schimbarea rezultatului pentru a implementa schimbul de medalii de bronz.

„Suntem șocați de hotărârea Curții de Arbitraj pentru Sport cu privire la exercițiile la sol pentru femei”, a declarat sâmbătă USA Gymnastics într-o declarație „Investigația cu privire la valoarea de dificultate a exercițiilor la sol ale lui Jordan Chiles a fost făcută cu bună credință și o credem este în conformitate cu regulile Federației Internaționale de Gimnastică pentru a asigura acuratețea.” Înregistrare.

READ  Campionatele Mondiale IAAF 2023: Rezultate și tabel de medalii de atletism și teren

Deși va aduce acasă medalia de bronz, Chiles va păstra medalia de aur pe care a câștigat-o alături de coechipierii americani Biles, Sunny Lee, Jade Carey și Haisley Rivera în echipa all-around.