Golul uluitor al lui Nicolae Stanciu ajută România să câștige în fața Ucrainei

Nicolae Stanciu a marcat cel mai bun dintre goluri, când România și-a început campania Euro 2024 cu stil, cu o victorie impresionantă cu 3-0 în fața Ucrainei la Munchen.

Stanciu a marcat avantajul echipei sale în minutul 29, iar ei nu au părut că vor renunța niciodată, deoarece Răzvan Marin și Denis Dragoș au marcat încă două goluri pentru a-și asigura victoria într-o zi pe care niciun jucător din Premier League nu o va uita. Real Madrid portar Andrei Lunin.

Cu Mykhailo Modric și Artem Dovbek Într-o dispoziție amenințătoare, Ucraina a început puternic în meciul din Grupa E Girona Atacantul Dovbek a tras un șut în minutul 22 care a trecut peste transversală.

Însă primul gol a venit la celălalt capăt după șapte minute când Lunin a dispersat mingea sub presiunea lui Marin, ciocnind de Dennis Mann și pasându-l lui Stanciu, care a șutat-o ​​cu brio în colțul de sus din afara suprafeței de pedeapsă.

Mann a văzut un șut puternic dintr-un unghi strâns trecând pe lângă poartă și Stanciu aproape că l-a uimit pe Lunin direct dintr-o lovitură de colț, când echipa lui Eduard Iordanescu a împins pentru un al doilea gol înainte de pauză.

Florenel Koeman a trimis un șut puternic pe lângă Lunin și pe lângă stâlpul îndepărtat în câteva secunde de la începutul reprizei secunde.

Românul Răzvan Marin sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol al echipei sale în victoria cu 3-0 în fața Ucrainei

Răzvan Marin a marcat al doilea gol al României în victoria cu 3-0 împotriva Ucrainei în Grupa E (Antonio Calani/AP/PA)

România, care a ieșit neînvinsă din calificări, și-a mărit avantajul în minutul 53 când Marin a șutat de la distanță lungă și mingea a trecut peste portarul Lunin.

READ  (P) Burse pentru liceeni care fac sport - înscrierile sunt deschise

Scorul a devenit 3-0 în patru minute când Lunin a blocat șutul puternic al lui Andrei Ratio la bara din apropiere, apoi Mann și Stanciu au lucrat la o lovitură scurtă de colț înainte ca primul să centreze pentru Dragoș.

Portarul României Florin Neeta a făcut o salvare strălucitoare a lui Georgi Sudakov în ultimele momente ale meciului pentru a păstra porția curată.