Jyoti Gulia îl uimește pe campionul mondial pentru a intra în memoriale Strandja | Știri de box

New Delhi: Jyoti Gulia (51 kg) De două ori campionul mondial Nazem Kizibi din Kazahstan a urcat pentru a intra în sferturile de finală cu alți doi, dar trei indieni s-au retras după ce au pierdut runda a doua la Memorialul Strandja 72. box Turneul are loc la Sofia, Bulgaria.
Julia, campioana mondială a tinerilor din 2017, a învins-o pe Keisei Bay, câștigătoare a medalii de aur în Marele Premiu Mondial 2014 și 2016, cu 3-2, cu un scor de 3-2.
Ea o va înfrunta pe românca Biryuk Lakramiwara în meciul de sferturi de joi.
Un alt indian care a intrat în sferturile de finală în a doua zi a fost Bagiapati Kachary, care a învins-o pe rusoaica Anna Galimova cu 5-0 în categoria 75 kg.
În competiția masculină, Navin Bora a avansat și în sferturile de finală învingându-l pe Armen Machakrian din Armenia B la categoria de 69 kg.
Cu toate acestea, dezamăgirea i-a așteptat pe ceilalți indieni în lupta de marți, totul din tragerea la sorți a bărbaților.
Navin Kumar (91 kg) s-a retras la francezul Wilfred Florentine cu 5-0, în timp ce Ankit circumcis (75 kg) a pierdut în fața Belarusului, aproape de Viktor Dziachkevich. Al Hindi a fost bătut cu 2-3.
În divizia grea ușoară (81 kg), Sachin Kumar A suferit o înfrângere cu 0-5 în mâinile armeanului Gor Narsian.
Turneul prezintă boxeri din 30 de țări, inclusiv Franța, Irlanda, Kazahstan, Rusia, Suedia, Ucraina, SUA și Uzbekistan.
India a trimis o echipă de 12 membri pentru a participa la acest prestigios eveniment – șapte bărbați și cinci femei.

READ  Keita de la Liverpool a fost numit în lotul Guineei pentru Cupa Națiunilor