Alexandrova conduce la Petersburg în WTA

Ekaterina Alexandrova a condus un atac rus în sferturile de finală ale Cupei Feminine din Sankt Petersburg, învingând-o pe Teresa Martinkova în seturi drepte.

Prima cap de serie Alexandrova a învins Cehia Martinkova cu 6-3 6-4, în timp ce rusoaica Svetlana Kuznetsova, Vera Zvonareva și Anastasia Jasanova s-au calificat și ele.

Kuznetsova, clasată pe locul patru, a învins-o pe chineza Xinyu Wang cu 7-5, iar Zvonareva a învins-o pe franceza Fiona Ferro, clasată pe a treia, cu 6-7 (8-6), 7-5, 7-6 (7-2) într-un meci care a durat trei ore și 10 minute. .

Jasanova s-a impus și el într-o competiție de trei ore, câștigând cu 6-2, 6-7 (8-6) și 7-5 în fața ucrainenei Katarina Zavatska.

Letonia, pe locul șase, Jelena Ostapenko, a fost eliminată din turneu după ce a pierdut cu 6-3 7-6 (11-9) în fața româncei Jacqueline Christian.

La Openul de la Monterrey din Mexic, britanicul Harriet Dart a fost eliminat în runda a doua, 6-4 6-3, de slovaca Victoria Kuzmova, care va juca în sferturile de finală împotriva canadienei Laila Fernandez după ce a câștigat cu 6-1 6- 4 peste canadian. O altă slovacă în Kristina Kokova.

Slovaca Anna Carolina Schmidlova a învins-o pe italianca Jasmine Paulini cu 2-6 6-2 6-2 și va juca cu al șaptelea cap de serie spaniol Sarah Suribes Turmo, care s-a calificat din meciul programat în turul al doilea împotriva slovenei Kaga Jovan.

READ  Chennaiyin îl semnează pe atacantul polonez Lukasz Djekević, Sports News, First Post