Low plânge extravaganța Germaniei în victoria îngustă asupra României

Antrenorul Germaniei, Joachim Loew, a declarat că regretă pierderile echipei sale în fața porții în timpul victoriei lor de calificare la Cupa Mondială 1-0 împotriva României duminică.

Serge Gnabry a marcat singurul gol al meciului în minutul 16, atacantul Bayern München Leroy Sanne și Timo Werner pierdând oportunități pentru a extinde avantajul lui De Manschaft.

Aproape că a bântuit Germania în etapele finale, pe măsură ce proprietarii s-au apropiat de George Puskas și Nikolai Stancio.

Dar Germania – campioana mondială din 2014 – a rezistat în cele din urmă să urmărească joi victoria inaugurală a grupei J asupra Islandei cu încă trei puncte.

Low a fost în mare parte mulțumit de oferta Germaniei, dar a recunoscut că ar fi trebuit să adauge la obiectivul inițial al lui Gnabry.

„România a fost cu siguranță cea mai bună echipă din Islanda în fotbal”, a spus el. „Astăzi ne-am descurcat foarte bine împotriva mingii și am câștigat câteva bătălii.

„Am fi putut face meciul mai ușor pentru noi înșine dacă am fi făcut 2-0. Dacă există ceva de reproșat, sunt șansele mari.

„Portarul ne-a salvat foarte bine de câteva ori, dar am fi putut simți frigul înghețat și mai concentrați în fața porții.

„Când adversarul nu are nimic de pierdut, aruncă totul în față. Am avut multe șanse că am fi putut termina mai curat, dar avem trei puncte”.

Germania a făcut o singură înlocuire înainte de accidentare – Werner îl va înlocui pe Kai Havertz în minutul 77 – și Loew a spus că s-a ținut de formația sa de start atâta timp cât meciul a fost sub control.

READ  Fanii s-au întors pe stadioane, dar nu în același număr în toată Europa

„Este important să vă obișnuiți cu asta”, a adăugat el. „Dar nu m-am schimbat pentru că jocul a fost controlat de atâta timp.

„Ne descurcam bine, mijlocașul a făcut o treabă bună. Adversarul nu mai avusese șanse de mult timp, așa că nu a fost foarte necesar pentru mult timp.”

Joshua Kimmich, care a lovit bara transversală în prima repriză cu o jumătate de șut înclinat, a fost de acord cu aprecierea lui Loew conform căreia Germania și-a făcut viața dificilă inutil.

Mijlocașul Bayern München a spus: „Am fi putut să ne ușurăm lucrurile. Am avut norocul că România nu a remizat în minutul 90; ar fi fost karma pentru noi dacă nu am fi înscris din nou”.

„Trebuie să înscriem devreme și apoi vom avea o seară mai liniștită. Cred că am dominat destul de mult meciul, dar încă nu am reușit să rezolvăm asta devreme”.

Germania caută să obțină trei victorii din trei meciuri din grupa J, când va primi miercuri Macedonia de Nord.