Absolventa feminină la baschet a fost numită în echipa olimpică a României

București, România – Gabriella Marginian a fost desemnată golgheterul feminin de baschet Drexel în echipa olimpică a României. Vei concura într-o competiție de baschet 3×3, care își va face debutul ca sport olimpic.

O competiție 3×3 este un eveniment în aer liber care implică patru membri într-o echipă cu trei pe podea odată. Este un joc pe jumătate de teren în care echipele trag pe același coș, dar trebuie să degajeze mingea pe lângă arc pentru a începe o combinație ofensivă. Victoria se obține atingând 21 de puncte sau conducând la sfârșitul perioadei de 10 minute. Se folosește un ceas de 12 secunde împușcat.

Echipele joacă un turneu de șapte jocuri acasă și în deplasare, concurând în două meciuri zilnic în perioada 24-27 iulie. Șase echipe avansează în medalia, primele două echipe își iau rămas bun. Meciurile din sferturile de finală vor avea loc pe 27 iulie, meciul cu semifinale, meciul cu medalie de bronz și meciul cu medalia de aur având loc pe 28 iulie.

După mai bine de 10 ani de carieră fotbalistică, Margin este în continuare cel mai bun marcator al Drexel din toate timpurile, cu 2.581 de puncte. De asemenea, este în fruntea clasamentelor carierei Dragons în golurile pe teren marcate, aruncările libere efectuate și procentul de aruncări libere, în timp ce se clasează pe locul al doilea în recuperările totale. Alegerea din WNBA din runda a treia a Minnesota Lynx și de atunci a avut o carieră solidă în Europa.

România cu patru sămânțe își va juca meciul de deschidere împotriva Chinei pe 24 iulie la 10:40 ora locală (23 iulie la 21:40 în Philadelphia) înainte de a încheia prima zi de competiție împotriva națiunii gazdă, Japonia, la 2: 25 pm (1:25 a.m. ET).

READ  Compania românească Fondul Proprietatea înregistrează o pierdere netă de 2,3 milioane de euro în primul trimestru