Actualizări live Arsenal vs Sporting: ora de începere a Europa League, informații despre difuzare, formații și știri despre echipă

Arbitrul spaniol Antonio Mateo Lahoz va prelua astăzi controlul meciului.

Mateo Lahoz a fost puternic criticat de echipa națională a Argentinei în timpul Cupei Mondiale din Qatar, portarul Emiliano Martinez ajungând să spună:

„Arbitrul le dădea totul”, a spus el pentru beIN Sports. A acordat zece minute fără niciun motiv.

„Le-a lovit liber în afara careului de două sau trei ori. El a vrut doar să marcheze, practic asta e tot.

„Așa că sperăm să nu mai avem această judecată, pentru că este inutil”.

Cunoscut ca un arbitru „vorbăreț”, Mathieu Lahoz a fost de încredere pentru multe meciuri, inclusiv pentru finala Ligii Campionilor din 2021 dintre Chelsea și Manchester City.

Este a doua oară când se află la conducerea unui meci cu Arsenal: meciul anterior a fost o victorie cu 2-0 în fața lui Marsilia în 2013, în care Jack Wilshere a marcat o dotă.

Sporting-ului i-au luat trei meciuri: o înfrângere cu 1-0 împotriva Chelsea (2014-15), o victorie cu 4-2 împotriva Lokomotiv Moscova (2015-16) și o înfrângere cu 4-1 după prelungiri împotriva lui Basaksehir (2019-20). ).

• Arbitri asistenți: Pau Cibrian Davies și Roberto Del Palomar (ambii Spania).
  • Arbitru asistent video: Massimiliano Irrati (Italia).
  • asistent VAR: Ignacio Iglesias Villanueva (Spania).