Adolescenții canadieni Gibison și Corpiano au o zi de reținut în Premier League | sport national

Tinerii fotbaliști canadieni aveau zile de reținut duminica.

Atacantul născut în Canada, Daniel Gibison, a devenit cel mai tânăr jucător care a înscris în debutul său în Premier League în victoria Sheffield United cu 1-0 asupra lui Everton la Goodison Park. Gibison, în vârstă de 17 și 309 de ani, a marcat șapte minute în meci, culminând cu pasul lui Jack Robinson.

„Este o nebunie”, a spus Gibson după meci. „Nu pot descrie cu adevărat sentimentul când m-am înregistrat. Este uimitor.”

Extremul internațional canadian Theo Corpiano, care va împlini luni 19 ani, a debutat în Premier League după ce Wolverhampton a pierdut 2-0 duminică în fața lui Tottenham.

Corpiano a jucat două meciuri internaționale la nivel de seniori pentru Canada. Gibison este afiliat în prezent cu Anglia, după ce a jucat pentru echipa Under-18 în martie.

Din această cauză, Canada Soccer consideră că Corpiano este cel mai tânăr canadian care a apărut în Premier League.

Născut în Oakville, Ontario, Gibison a început ANB Futbol la vârsta de șase ani. S-a mutat în Anglia în 2017 înainte de a ajunge la Sheffield United Academy. A lucrat în echipa Blades Under-18, Under-23 și First-Team.

A debutat ca suplinitor împotriva Crystal Palace săptămâna trecută.

Corpiano din Hamilton l-a înlocuit pe atacantul lui Wolverhampton, Fabio Silva, în minutul 82, duminică la Tottenham Hotspur.

Junior Hoylett, în vârstă de 19 și 2 luni, a fost cel mai tânăr canadian din Premier League, potrivit Canada Soccer. Terry Dunfield și David Edgar aveau și ei 19 ani când au debutat în prima divizie engleză.

READ  Spania și Italia s-au alăturat Olandei și Germaniei în sferturile de finală

În martie, Corpiano a marcat de pe bancă în debutul său pentru Canada în victoria de calificare la Cupa Mondială cu 5-1 asupra Bermudelor. Corbeanu l-a înlocuit pe Hoilett în minutul 77 și și-a deschis contul canadian patru minute mai târziu, terminând un feed de la Liam Millar.

El a câștigat al doilea meci internațional în meciul ulterior al Canadei cu 11-0 asupra insulelor Cayman.

Corpiano a jucat în principal pentru echipa Wolverhampton U-23. În timp ce antrenorul Nuno Espirito Santo a purtat trusa pentru prima echipă din Premier League atât în ​​Ligă, cât și în Cupă, el nu a fost chemat până duminică.

Părinții lui s-au născut în România și au venit în Canada în 1999 cu fratele său mai mare.

Corpiano a reprezentat România la nivel de tineret, marcând în debutul echipei naționale U-16 împotriva Irlandei. Apoi și-a schimbat loialitatea internațională față de Canada.

În timp ce creștea, Corpiano a jucat pentru Mount Hamilton Youth Football Club, Hamilton Sparta și Saltfleet Football Club.

Corpiano a petrecut doi ani la Toronto FC Academy, alăturându-se la sfârșitul anului 2016 la vârsta de 14 ani, după ce a petrecut mai devreme în tabere pre-academice.

În vara anului 2018, agentul său a făcut un experiment în Leicester, care a mers bine și a atras atenția lupilor. A vizitat clubul și a fost impresionat de ceea ce a văzut.

Acest raport a fost publicat pentru prima dată de The Canadian Press la 16 mai 2021.

Presa canadiană. Toate drepturile rezervate.