Al 12-lea Campionat Mondial IBA de box feminin: Nikhat Zareen, încă trei pentru a începe India Challenge în ziua a treia

Nikat Zarin, medaliată cu bronz la Campionatele Asiei AFC 2019, își va începe campania împotriva Mexicului Herrera Alvarez în meciul de 52 kg din runda de deschidere.

Manisha (57 kg), Parveen (63 kg) și Sawieti (75 kg) sunt ceilalți trei boxeri din țară care își vor începe provocarea și în optimile de finală din ziua a treia a prestigiosului eveniment, care a înregistrat o participare record de 310 boxeri din 73 de țări din întreaga lume.

Manisha, care și-a luat rămas bun în runda de deschidere, se va întâlni cu nepaleza Kalla Thapa, în timp ce Parveen și Sweety se vor întâlni cu ucraineanca Maria Bova și, respectiv, pe angliana Keri Davies.

Neto câștigă meciul de deschidere

Mai devreme, marți (10 mai), boxerul indian Neto a făcut o etapă superbă la debut și a intrat în turul doi al categoriei de greutate 48 kg după ce a învins-o pe românca Stelota Dutta cu 5-0.

India Neto (în roșu) o presează pe românca Stelota Dutta în timpul meciului său de deschidere de 48 kg de la cel de-al 12-lea Campionat Mondial de box feminin de la Istanbul, pe 10 mai.

Un meci captivant care i-a văzut pe ambii pugili să înceapă în mod dominant chiar de la început, în timp ce au schimbat pumni constante într-o rundă de deschidere intensă, cu ritm rapid. Cu toate acestea, tânărul de 21 de ani din Bhiwani, Nitu, care a câștigat medalia de aur la Campionatele Strandja de box din 2022 la începutul lunii februarie, a reușit să facă impresie pe măsură ce meciul a progresat.

READ  Ella este bombardată în optimi de un egiptean cu experiență

Ultimele trei minute au fost, de asemenea, foarte strânse și au văzut o luptă acerbă între cei doi, dar de data aceasta indianul a venit cu brio și părea să aibă un control bun, deplasându-se pe pistă fără efort.

Campionul mondial de tineret 2017 Neto o va înfrunta sâmbătă în optimile de finală ale Spaniei Lopez del Arbol Marta. Lopez l-a învins pe vietnamezul Nguyen Thi Tho Nhi prin decizie unanimă în meciul din runda de deschidere.

Lovlina a avut un început câștigător

Mai devreme, în ziua de deschidere a competiției, Lovlina Burgohen a revenit triumfător pe circuitul internațional cu o victorie palpitantă cu 3-2 în fața de două ori medaliată la Campionatul Mondial Chen Nian Chen. A fost primul meci internațional al lui Lovlina după ce a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.

„După ce am învățat multe la Jocurile Olimpice, am muncit din greu la jocul meu, iar astăzi am vrut să-mi măsoare progresul. A fost un meci greu, dar cu sprijinul tuturor, am putut face bine. Voi continua să încerc să o fac”, boxerul de 24 de ani din Assam a spus după Win „Bine în meciurile următoare și câștigă medalia de aur pentru India”.

Campionatele Mondiale de anul acesta, care se desfășoară până pe 20 mai, marchează cea de-a 20-a aniversare a evenimentului.

Boxerii indieni au câștigat 36 de medalii, inclusiv nouă de aur, opt de argint și 19 de bronz, în 11 ediții anterioare ale turneului, a treia cea mai mare după Rusia (60) și China (50). La ultima ediție a Campionatului Mondial IBA de box feminin, care a avut loc în Rusia în 2019, indienii au încheiat cu o medalie de argint și trei de bronz.