Arsenal feminin 0-3 Chelsea: Fran Kirby și Sam Kerr câștigă finala Cupei FA | știri despre fotbal

Fran Kirby și Sam Kerr au strălucit când Chelsea a finalizat un hat-trick intern târziu cu o victorie cu 3-0 în fața lui Arsenal în finala Cupei FA de la Wembley.

Golul lui Kirby din minutul al treilea a dezmințit dominația albaștrilor în prima repriză, dar Kerr a compensat o serie de ocazii ratate cu o dotă în repriza a doua (57, 77) – inclusiv un șut superb – când echipa Emma Hayes a luat trofeul. Este pentru prima dată din 2018, aniversarea a 50 de ani, când este amânată din cauza pandemiei.

Hayes i-a declarat pe Kirby și Kerr, care au lovit bara transversală, „în afara acestei lumi”, iar pagubele ar fi fost și mai mari dacă portarul Arsenal, Manuela Zinsberger, nu ar fi salvat un alt șir de mingi.

Gunners și-au declarat victoria în fața campionilor în curs în prima zi a sezonului, dar l-au depășit pe scena mare, ținta lui principală fiind figura marginală Vivian Miedema.

Sam Kerr sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol împotriva lui Arsenal
imagine:
Sam Kerr de la Chelsea sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol împotriva lui Arsenal

Cum a mers Chelsea la Glory Cup?

A existat o emoție emoționantă suplimentară într-un meci remarcabil jucat în fața a peste 40.000 de oameni în fiecare secol, până în ziua în care FA a interzis femeilor să joace fotbal, un sport care s-a clătinat de mult, dar care acum prosperă din nou.

Chelsea a suferit din nou o înfrângere cu 3-2 în fața rivalului său determinat de titlu, în septembrie, dar s-a afirmat încă de la început, iar presiunea lor masivă a dat roade în primele minute, trimițând efortul lui Jesse Fleming și Keir Kirby, iar rezultatul este genial in colt.

Fran Kirby Chelsea sărbătorește după ce a marcat împotriva lui Arsenal în finala Cupei Femei FA
imagine:
Fran Kirby de la Chelsea sărbătorește după ce a deschis scorul împotriva lui Arsenal

Melodia era stabilită și Kerr ar fi trebuit să dubleze avantajul lui Chelsea după doar cinci minute, încălcând cu ușurință apărarea lui Arsenal, dar șutul direct al australianului peste Zinsberger.

READ  A purtat-o ​​pe Venus Williams în prima zi a Miami Open | Sport

Kirby l-a pus rapid pe portar să lucreze din nou, provocarea stângace a lui Jen Petty către Kerr cu câteva clipe înainte a rămas nepedepsită, iar oportunitățile au continuat să vină și să se ducă împotriva unei linii defensive fulgerătoare, Guru Ritten și Magdalena Erickson au ratat, Kerr a lovit apoi transversala după ignorarea Lotte Woben-Moy.

Midema a fost întreruptă la celălalt capăt și, deși o remaniere tactică în care aripile Beth Mead și Katie McCabe au făcut o promisiune lui Arsenal – o contestație de penalty a fost respinsă când Meade a lovit brațul lui Erin Cuthbert – nu au reușit să reușească un șut în prima repriză. . țintire.

Magdalena Ericsson Chelsea se îndreaptă spre poartă în timpul finalei Vitality Women's FA Cup de la Wembley
imagine:
Magdalena Ericsson de la Chelsea se îndreaptă spre poartă la Wembley

Pauza a adus o ușoară schimbare în impuls și după ce a îndreptat mingea lui Cuthbert direct în Zinsberger, munca neobosită a lui Kerr a câștigat în sfârșit recompensa înainte de jumătatea de oră, când a concurat cu o minge pe canalul Kirby, depășind din nou Wubben-Moy și săpat casa greu și jos. .

Kirby a lovit bara transversală la scurt timp după ce Anne Catherine Berger, vizibil sub funcțional, a căzut cu un spasm la celălalt capăt, dar Chelsea s-a întins mai departe, când Kerr a trecut la stil, colectând o altă pasă înainte de a trece mingea peste Zinsberger pentru a o smulge. Zi de lucru dominantă.

Hayes salută realizările lui Chelsea – dar descurajează planurile de petrecere ale lui Kerr!

Utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Managerul feminin al Chelsea, Emma Hayes, a spus că „sforăia” când echipa ei a marcat ultimul gol în victoria cu 3-0 în finala FA Cup împotriva lui Arsenal.
READ  Portarul revine în timp ce OlyWhites avansează în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Tokyo

Hayes a lăudat „fapta uimitoare” a învingătorilor tripletei – dar a zdrobit speranțele echipei lui Kerr înaintea meciului de la mijlocul săptămânii în Liga Campionilor împotriva lui Juventus.

„Abia aștept să sărbătorim! Nu vei intra în prima repriză – ar fi putut fi 4-0 sau 5-0, dar știam că dacă continuăm să împingem la un moment dat, vor intra”, a spus Kerr, zâmbind după dubla ei.

Hayes, vorbește cu BBC, a glumit: „Nici o șansă de sărbătoare! Autobuzul pleacă, se duc acasă și știu afacerea: trebuie să câștigăm miercuri!”

Dar antrenorul lui Chelsea s-a gândit la conținutul cererii jucătorilor săi.

„Credeam că l-am prins imediat. Am desenat Wembley blue, e Chelsea Day. Ne-am descurcat grozav. Doi în față au fost din lumea asta. I-am spus lui Fran. [Kirby]Cred că este cel mai bun pe care l-am văzut jucând pentru Chelsea și încrederea lui Sam crește.

„Dar fiecare și-a jucat rolul și am meritat-o ​​pe deplin.

„Gândirea la câștigarea triplei este o realizare fantastică. Sunt atât de mândru de jucători, de personal și de club. Am construit această echipă de-a lungul unei perioade de timp și cred că astăzi am arătat de ce am câștigat campionatul.”

Prea multe greșeli la Arsenal

Antrenorul lui Arsenal, Jonas Edivall, a recunoscut că echipa sa a fost la egalitate cu această mare ocazie.

„Este o combinație a faptului că Chelsea este o echipă de fotbal foarte bună când primește timp și spațiu în ultima treime și facem multe greșeli ca echipă.

„Nu ne simțim bine acum. Putem face mult mai bine decât am făcut. Trebuie să învățăm din asta. Aceasta este treaba mea, să încerc să o rezolv corect. Trebuie să așteptăm înainte.”

READ  Troieni la Jocurile Olimpice de la Tokyo Sumar: Katinka Hoszu în finala de 400 m IM; Micah Christenson promovează Statele Unite

Ce atunci?

Arsenal ar trebui să-și îndrepte rapid atenția către Liga Campionilor, cu Barcelona în oraș joi, 9 decembrie, înainte ca Leicester să-și găzduiască oaspetele. Sky Sports Camerele sunt trei zile mai târziu când se întoarce Superliga feminină.

Chelsea se confruntă cu Juventus în Liga Campionilor miercuri, 8 decembrie, și revine în Premier League engleză sâmbătă, 11 decembrie, în deplasare la Reading, în direct. Sky Sports.