Arsenal Women 0-4 Barcelona: Campioana europeană este ușor să obțină o victorie convingătoare asupra Emiratelor | știri despre fotbal

Barcelona a înregistrat o performanță dominantă în victoria cu 4-0 în Liga Campionilor împotriva lui Arsenal pe Emirates Stadium.

Arsenal a pierdut cu 4-1 în fața campionilor Europei în meciul de deschidere din Grupa C și s-a străduit să îmbunătățească acea performanță, în ciuda faptului că a obținut trei victorii consecutive în meciurile din grupa ulterioare.

Barcelona a dominat posesia și a valorificat erorile defensive ale lui Arsenal, Aitana Bonmatte marcând primul gol înainte ca Jennifer Hermoso să-și dubleze avantajul echipei sale în minutul 29.

Fridolina Rulfo a marcat un gol din afara suprafeței pentru a termina pe locul trei pentru Barcelona în timpul opririi în prima repriză, înainte ca Hermoso să-și înscrie cel de-al doilea gol pentru a încununa victoria Barcelonei în minutul 75.

Noel Maritz, Leila Wahabi concurează pentru minge
imagine:

Catalanii s-au calificat deja în sferturile de finală, unde Arsenal trebuie să câștige pentru a-și asigura locul în turul următor, deși încă o pot face dacă evită înfrângerea împotriva lui Hoffenheim în Germania miercurea viitoare.

Barcelona a luat un avans meritat în minutul 22. Jennifer Petit a încercat să găsească o coechipieră la Arsenal cu o pasă prin propria poartă, dar mingea a lipsit de forță și direcție și a fost rapid interceptată de Ponmatti.

Mijlocașul a avut multe de făcut, dar și-a făcut loc într-o poziție bună pentru a putea trece mingea pe lângă Manuela Zinsberger la Arsenal.

Barcelona a avut o secundă șase minute mai târziu, când Hermoso a trimis centrarea lui Rolfo pe lângă portarul echipei.

Barcelona s-a dovedit a fi foarte puternică pentru Arsenal
imagine:

Hermoso a fost nemarcat în mijlocul suprafeței de pedeapsă când mingea a intrat și, deși Zinsberger a reușit să o atingă, mingea s-a strecurat peste linie și în spatele fileului.

READ  Previzualizare Campionatul feminin WTA București, România simplu feminin 2023: Cum să urmărești, cote

Apoi oaspeții au adăugat un al treilea înainte de finalul primei reprize. După ce a recuperat mingea de la marginea suprafeței de pedeapsă, Rulfo a lovit plasa cu piciorul drept de la distanță.

Barcelona a terminat prima repriză cu 74 la sută posesie de posesie și, deoarece Arsenal părea să limiteze amenințarea oaspeților în repriza secundă, campionii apărării au marcat din nou.

Zinsberger tocmai făcuse o salvare de două ori pentru a-l respinge pe Caroline Graham Hansen și apoi pe Hermoso, dar nu a reușit să-l evite pe acesta din urmă după ce Arsenal nu a reușit să abordeze o centrare joasă, deoarece Barcelona a terminat cu o victorie confortabilă.

Edval: Multe de luat în considerare după înfrângerea Barcelonei

Utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Antrenorul feminin de la Arsenal, Jonas Idival, a recunoscut că sunt multe de luat în considerare după înfrângerea cu 4-0 a echipei sale cu Barcelona în Liga Campionilor.

Antrenorul feminin de la Arsenal, Jonas Edvall: „Desigur, înfrângerea se întoarce la multe lucruri, inclusiv la selecția echipei. Un lucru pe care trebuie să-l avem este structura defensivă în ceea ce privește rolurile și responsabilitățile care trebuie făcute. Un alt lucru este în atac, să încercăm să obținem mai multă posesie și joc. sub presiune mare.

„Trebuie să ne gândim la calitățile pe care le avem în echipă și să vedem dacă este mai bine să le folosim de la începutul meciurilor sau spre final. Evident, este greu de spus când pierzi cu 4-0 că ai făcut alegeri corecte dar ideea a fost foarte clară.Jucătorii au muncit din greu.pentru a încerca să o implementeze.

READ  Opt ani de școli de sport social în București

Analiză: Săptămâna proastă pentru Arsenal

Mana Iwabuchi și Itana Bonmatti își dau mâna la Barcelona
imagine:
Mana Iwabuchi și jucătoarea Barcelonei Aitana Bonmatte își strâng mâna

Rachel Yankee a spus pentru Sky Sports:

„Arsenal va trece probabil pentru că va avea următorul Hoffenheim, dar aceasta a fost o săptămână cu adevărat dezamăgitoare pentru ei, când crezi că au pierdut și finala Cupei FA cu Chelsea. Poți pierde orice finală de cupă, dar acea înfrângere i-ar fi provocat. cel mai mult.Ii doare cel mai mult.

„În seara asta, au fost în Emirate cu o mulțime bună acolo. Da, jucau împotriva câștigătorilor Ligii Campionilor din sezonul trecut, dar nu se vede Golful decât din punct de vedere al calității. Tot ce a făcut Barcelona a fost fragil și au marcat ceva grozav. goluri pentru echipă.”

„Arsenal nu a putut face față. Au încercat în a doua repriză – au pus mai multă forță și energie în echipă, dar Barcelona a fost foarte bună.”

Ce atunci?

Mubasher WSL

Duminică, 12 decembrie, ora 18:30

Arsenal Women’s găzduiește Leicester în Superliga feminină duminică în direct la Sky Sports Football. Meciul începe la ora 18.45.