Atât de aproape, dar atât de egal: experiența Indiei continuă cu Jocurile Olimpice clasate pe locul patru: Tribuna India

New Delhi, 7 august

Ei spun că locul patru este cel mai prost loc pentru a termina la olimpiadă. Dacă acesta din urmă este cel mai jenant, atunci al patrulea este cel mai dureros. Când cineva îl suportă până la cele mai înguste margini și într-un sport precum golful, nu se poate agrava.

Aditi Ashok a suferit o durere atât de groaznică sâmbătă și, odată cu aceasta, licitația post-independență a Indiei a continuat cu locul patru pe cea mai mare etapă a sportului, iar cursa a început în 1956.

„Nu vrei să te alături acestui club”, a spus Aditi, dar s-a alăturat după ce a pierdut ceea ce ar fi fost o medalie istorică.

„Dar cred că m-am alăturat. Dar nu, cred că este bine, chiar și primii 5 sau primii 10 ai Jocurilor Olimpice sunt foarte buni”. În limbajul golfului, a fost un caz de „foarte apropiat, dar foarte echivalent”.

Cu o zi mai devreme, echipa indiană de hochei feminin a trecut prin aceeași durere, pierzând 3-4 în fața Marii Britanii în playoff-ul de bronz.

Cu mama ei purtătoare de geantă, Aditi a fost cu un pas mai aproape de a adăuga unul dintre cele mai bune capitole la istoria olimpică a țării, dar în cele din urmă a ajuns să se alăture unei liste a unora dintre cei mai mari sportivi ai țării, din care niciun atlet nu ar vrea să facă parte. .

Iată o privire asupra cazurilor în care India s-a apropiat, dar s-a încheiat acolo.

Totul a început în Jocurile Olimpice din Melbourne, din 1956, unde echipa indiană de fotbal a ajuns în semifinale după ce a învins gazdele Australiei cu 4-2 în sferturile de finală, iar Neville D’Souza a devenit primul asiatic care a înscris un hat-trick la jocurile.

READ  Irlanda 82-8 România: Campionii celor șase națiuni încep cu stil provocarea Cupei Mondiale de rugby, în timp ce Johnny Sexton stabilește recordul

Având echipa sa în frunte, Neville arăta de parcă ar fi apărut în meciul din sferturile de finală împotriva Iugoslaviei, care a revenit puternică în a doua jumătate pentru a sigila meciul în favoarea lor.

În meciul de clasare pentru medalia de bronz, India nu s-a putut recupera de la lovitura pe care a luat-o împotriva Iugoslaviei, pierzând în fața Bulgariei cu 0-3 și încheind câteva zile pline de evenimente, care sunt adesea amintite de marele PK Banerjee.

# Patru ani mai târziu, la Jocurile din 1960 de la Roma, India a așteptat o nouă suferință, legenda Milka Singh a pierdut un bronz cu cea mai îngustă marjă.

Concurând în ultimii 400 de metri și promovat ca concurent la medalii, „Flying Skewer” a eșuat cu doar 1/10 din secundă după ce a încetinit să-și vadă colegii, o greșeală pe care ar regreta-o pentru tot restul vieții.

Aceasta a fost cea mai proastă amintire din viața sa după ce părinții săi au fost uciși în urma despărțirii.

Milka aproape că a renunțat la sport după acea pierdere și a fost nevoie de multă convingere pentru ca el să urce din nou pe pistă și să câștige două medalii de aur la Jocurile Asiatice din 1962.

# Cu puțin peste patru decenii în urmă, înainte ca jucătorii actualei echipe de hochei din India să suporte agonia pierderii unei medalii, predecesorii lor au avut o experiență similară atunci când și-au pierdut ultimul joc în fața fostei URSS 1-3 în fața fostei Uniuni Sovietice. Se termină în spatele Zimbabwe, Cehoslovaciei și rușilor.

Cu națiuni importante de hochei precum Olanda, Australia și Marea Britanie boicotând Jocurile de la Moscova din 1980, din cauza invaziei Uniunii Sovietice în Afganistan, indienii au avut o mare șansă de a termina singuri pe podium la prima lor încercare, dar tot ce au reușit a fost un al patrulea loc .

READ  Fanii Scoției ținuți de patrula de frontieră din Moldova, dar polițiști toleranți oferă armatei tartanilor tratament VIP

# Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 1984 au adus amintirile lui Milka la Roma, când PT Osha a ratat bronzul de 400 m garduri cu 1/100 de secundă, făcându-l cea mai apropiată șansă a atletului indian de a face orice competiție.

Cunoscută sub numele de „Payyoli Express”, a ajuns pe locul patru în spatele româncei Cristina Kojocaro, dar efortul ei eroic a făcut o impresie durabilă și a devenit un nume cunoscut.

Obstacolele de 400 de metri au fost introduse pentru prima dată în Los Angeles, ridicând speranța unui podium pentru fantezistul indian.

# După un decalaj lung de 20 de ani, blestemul de pe locul patru a revenit pentru a bântui contingentul indian când celebrul duo Leander Paes și Mahesh Bhupathi a ratat podiumul la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004.

Probabil că cel mai mare duet de tenis din India, Pais și Bhupathi au ratat medalia de bronz după ce și-au pierdut meciul de dublu maraton masculin împotriva croatului Mario Ancic și Ivan Ljubicic cu 6-7, 6-4, 14-16 pentru a termina pe locul patru.

Înainte de aceasta, duo-ul indian a ajuns în semifinale ca favorit, dar a pierdut în fața duo-ului german Nicholas Kiefer și Rainer Schuettler în seturile directe 2-6, 3-6.

La aceleași jocuri, Konjarani Devi, care l-a inspirat pe medaliatul de argint olimpic de la Tokyo, Mirabai Chanu, a terminat pe locul patru în competiția de haltere de 48 kg pentru femei, dar nu a fost într-adevăr în dispută pentru medalie.

Kangarani a fost descalificată în ultima sa încercare de a ridica 112,5 kg în clasa jerk, cu un avans de 190 de puncte, 10 puncte față de tailandezul Ari Wieratawern, medaliat cu bronz.

READ  World Aquatics anunță că Netanya, Israel, va găzdui Campionatele Mondiale de înot pentru juniori din 2023

Tragerul #Londra 2012 Joydeep Karmakar a trăit senzația teribilă de a termina în spatele câștigătorului medalii de bronz.

Karmakar a terminat pe locul al șaptelea în probele masculine de 50 m expuse la pușcă și, în finală, a terminat la 1,9 puncte în spatele câștigătorului medalii de bronz, slovenul Rajmund Dibevik.

# În 2016, când Jocurile Olimpice au avut loc la Rio de Janeiro, Dipa Karmakar a devenit prima gimnastă indiană care a concurat la Jocuri. După ce a ajuns în finala competiției de sărituri feminine, Karmakar a terminat pe locul patru cu un scor de 15.066 puncte și a pierdut bronzul cu 0.150 puncte.

A introdus sportul în India și a dat mesajul că nu trebuie să se nască în Statele Unite sau Rusia pentru a deveni o gimnastă excelentă.

La aceleași jocuri, ilustra carieră a lui Abinav Bindra se îndrepta spre un sfârșit de basm, dar nici trăgătorul din clasa sa nu a fost scutit de blestemul locului al patrulea, lipsind un bronz cu păr, la opt ani după istorica sa medalie de aur. Medalie la Jocurile Olimpice de la Beijing. – PTI