Australian Open: Laura Siegemund a învins-o pe românca Irina Bego într-un meci strâns în trei seturi, celelalte pierzând meciurile din primul tur.

România a rămas fără nicio reprezentantă la o singură categorie de la Australian Open 2023, după ce Irina Bego a pierdut în turul doi în fața Laurei Siegemund, a patra înfrângere consecutivă împotriva de două ori campioană de Grand Slam, Germania.

Begu a dominat primul set cu 7-5, dar Siegemund a întors scenariul și l-a forțat pe Begu în prelungiri, câștigând cu 5-7, 3-6 ultimele două seturi într-un meci strâns care a durat trei ore și 12 minute.

Anterior, Irina Bego era programată să joace Zheng Saisai, dar sportiva chineză s-a retras din cauza unei răni la încheietura mâinii. Americanca Elisabeth Mandlik, tânăra de 21 de ani care a obținut prima sa victorie WTA anul trecut, a luat primul set în costumul ei din primul tur, dar Begu a venit din spate pentru a asigura ultimele două seturi.

Celelalte delegate ale Romaniei, Ana Bogdan, Sorana Cirstea si Patricia Sage, au pierdut toate meciurile din primul tur.

Revenirea lui Ţig în competiţia de Grand Slam după 2021 nu a fost o cursă lină – a fost eliminată în primul tur de chinezoaica Zhang Shuai într-un meci greu de luptat 1-6, 6-4, 0-6.

Bogdan, pe locul 63 în clasamentul mondial, a pierdut în fața maghiarei Anna Bondar și l-a concediat pe antrenorul ei francez, Thomas Drouet, în timpul turneului, după un incident la antrenament.

Cîrstea a fost amendată cu 10.000 de dolari după ce a încălcat o regulă de Grand Slam prin refuzul de a interacționa cu presa, în urma înfrângerii șocante cu 6-2, 4-6, 3-6 în fața Kazahstanului Yulia Putintseva.

Cu toate acestea, veștile mai bune vin de la dublu. Însoțită de germanoca Tamara Korbach, Jacqueline Christian a pierdut la dublu în fața dublului româno-elvețian Monica Niculescu și Viktoria Golubic într-un meci ușor 6-4, 6-4. Această din urmă pereche va înfrunta în turul următor echipa Anna Bondar / Grete Menin (Ungaria / Belgia).