Barcelona 1-2 Granada: Lionel Messi dă roade, dar oamenii lui Ronald Koeman pierd o șansă de a urca în vârful Ligii | știri despre fotbal

Barcelona a ratat șansa de a urca în topul Ligii după o înfrângere șocantă cu 2-1 pe teren propriu împotriva Granada.

Lionel Messi și-a marcat cel de-al 26-lea gol al sezonului cu 23 de minute înainte de sfârșitul sezonului pentru a-i pune pe catalani în drum spre vârf într-o cursă pentru titlu.

Darwin Matches a egalat în minutul 63, însă Granada a finalizat o revenire neașteptată la 11 minute de la final, când înlocuitorul Jorge Molina s-a îndreptat de la distanță.

Barcelona, ​​al cărui antrenor Ronald Koeman a fost demis în urma meciului de la Granada, ar fi putut obține un avantaj de un punct față de Atletico Madrid, dar se află la două puncte în detrimentul liderilor ligii, Atlético Madrid și Real Madrid, din cauza recordului lor slab în confruntări directe . .

Messi a marcat al cincilea gol în ultimele sale patru meciuri, cu un șut scăzut din interiorul zonei, după ce Antoine Griezmann a lovit-o.

Dar jucătorul argentinian va regreta ceea ce s-a dovedit a fi un moment decisiv – nu doar în meci, ci probabil în cursa pentru titlu – la scurt timp după ce a refuzat o șansă unu la unu de a-l învinge pe portarul Granada, Aaron Escandel, în zonă.

Echipa vizitatoare a marcat un gol din șuturile pe țintă la Nou Camp, mai întâi printr-un meci pe tejghea, după ce Oscar Mingoza nu a reușit să taie pasul intermediar al lui Luis Suarez.

Coman a fost repede ordonat de arbitrul Pablo Gonzalez Fuertes pentru plângerile sale către oficiali și noaptea sa s-a agravat când Molina a trimis o centrare a lui Adrian Marin pentru a obține prima victorie asupra Barcelonei pentru echipa lui Diego Martinez.

READ  Alif Media Romanian alege programul RT pentru mai multe formate pentru canalul de știri de 24 de ore

„Am pierdut concentrarea în a doua jumătate și am făcut greșeli în apărare”, a spus Koeman.

„Trebuie să acceptăm faptul că am pierdut, acesta este adevărul. Am avut șansa de a câștiga meciul, dar atât. Mai avem încă cinci meciuri de jucat și fiecare echipă (în cursa pentru titlu) va avea probleme cu masa.

„Acum trebuie să ne pregătim pentru meciul de duminică (în deplasare la Valencia). Suntem încă în amestec și avem șanse. Trebuie să acceptăm acest lucru, să mergem mai departe și să ne pregătim pentru următorul meci.

„Am încercat, dar nu am putut crea multe șanse când și-au marcat golurile. Au închis bine magazinul și nu am putut deveni creativi.”