Belgia a învins România pentru a da o nouă viață Euro Challenge

Etapa este pregătită pentru o rundă finală dramatică de meciuri în lupta pentru a ajunge în optimi.

Youri Tielemans a dat o nouă viață campaniei Belgiei la Euro 2024, în timp ce golul mijlocașului de la Aston Villa după doar 73 de secunde a inspirat o victorie vitală cu 2-0 în fața României sâmbătă.

Echipa antrenorului Domenico Tedesco a fost în pragul eliminării dacă a suferit o a doua înfrângere consecutivă în grupa a cincea.

Dar golul lui Tielemans în minutul al doilea de la Köln a atenuat temerile că Belgia, plină de stele, va eșua din nou la un turneu major.

Kevin De Bruyne a stabilit punctele în ultimele minute, lăsând cele patru echipe din grupă egale la trei puncte.

Belgia va înfrunta Ucraina, iar România va înfrunta Slovacia pe 26 iunie.

Cu 45 de puncte despărțind cele două țări în clasamentul FIFA, înfrângerea cu 1-0 a Belgiei, pe locul trei, în fața Slovaciei, luni, a fost cea mai mare supărare din istoria Campionatului European.

România, pe locul 47, a concurat cu curaj în căutarea șocului, dar de data aceasta clasa superioară a Belgiei s-a dovedit decisivă.

După ce a fost eliminată în faza grupelor la Cupa Mondială din 2022 și a pierdut în sferturile de finală la ultimele două Campionate Europene, generația de aur a Belgiei și-a dat o nouă speranță de a-și realiza în sfârșit potențialul enorm.

România a obținut luni o victorie majoră în fața Ucrainei cu 3-0, care a fost prima sa victorie într-un turneu major de la victoria asupra Angliei în Campionatul European din 2000.

READ  România cumpără 37 de trenuri electrice de la Alstom

În ciuda acestei înfrângeri, echipa lui Eduardo Iordănescu se află în continuare în liceu pentru calificarea în faza eliminatorie a Campionatului European pentru prima dată în 24 de ani.

Belgia nu a reușit să înscrie în mai mult de 300 de minute în turneele majore de când a marcat împotriva Canadei în ultima Cupă Mondială.

Au avut nevoie de mai puțin de două minute pentru a pune capăt acelei secete.

Influentul De Bruyne
Atacul spectaculos a atins apogeul când pasa lui Jeremy Doku a ajuns la Romelu Lukaku în suprafața de pedeapsă a României și acesta i-a întors mingea lui Tielemans, care a șutat puternic de la marginea suprafeței de pedeapsă pe lângă Florin Neita.

Fundașul român al lui Tottenham, Radu Drăgușin, a fost aproape de a egala câteva momente mai târziu cu o lovitură de cap sus care a fost blocată de Quinn Casteels de la poartă.

După un sezon plin de accidentări cu Manchester City, în care nu a reușit să-și atingă standardele înalte obișnuite, De Bruyne a arătat sub cel mai bun său nivel împotriva Slovaciei.

Mai influent a fost de această dată căpitanul Belgiei, care a tras un șut puternic care s-a încheiat cu o pasă către Dodi Lukebakio, al cărui șut a fost blocat de Neta.

Neita a blocat un alt șut bun al lui Doku, după ce s-a strecurat printr-o apărare obosită a României.

Valentin Mihaela a irosit o ocazie de aur de a egala la scurt timp după pauză, strângându-se de pasa lui Amadou Onana și alergând cu viteză înainte de a zbura sus în tribune.

De Bruyne se mișca amenințător, traversând stâlpul îndepărtat de la 20 de metri, apoi blocând un șut inteligent al lui Neeta cu un efort de curling pe turn.

READ  Germania aprobă planurile Comisiei Europene de a declara energia nucleară „verde”

Lukaku a marcat de două ori, inclusiv o egalare târzie, care a fost exclusă de VAR împotriva Slovaciei.

Atacantul a fost refuzat din nou de VAR în minutul 63 când a transformat pasa lui De Bruyne înainte de a fi declarat în ofsaid.

România aproape a valorificat această evadare, deoarece Dennis Mann a fugit clar, dar nu a găsit precizia pentru a-l învinge pe Castiles.

De Bruyne a dat în cele din urmă lovitura prin KO în minutul 80, trecând peste lovitura lungă a lui Casteels și șutând pe lângă Neita.