Boxerii irlandezi au obținut un record de șase medalii la Campionatele Mondiale de Tineret

Irlanda a obținut un record de șase medalii la Campionatele Mondiale de box pentru tineret din La Nucia, Spania. În a patra luptă a turneului, greutatea ușoară Lee McEvoy (Avona BC, Dublin) l-a învins pe Carlos Jamil de Leon Castro din Puerto Rico cu 4-1 în această după-amiază pentru a ajunge în ultimele patru și a obținut o medalie de bronz.

Apoi, campioana europeană la categoria grea Cleona Darcy (Tobar Feder, Galway) și-a asigurat un loc în semifinale când a învins-o pe Aglinskite Kameli din Lituania cu o decizie unanimă de 5-0.

Cu toate acestea, Rebecca Kavanagh (Mulhuddart BC) la Featherweight a pierdut cu 4-1 în fața angliei Emily Whitworth în meciul din sferturile de finală.

În meciul de ieri, căpitanii de echipă comună Jim Donovan (greutate welter) și Derbha Tinley (grea ușoară) au învins adversarii din Irak și, respectiv, România pentru a-și asigura medalii de bronz.

Donovan, membru al clubului Limerick Owl, a devenit primul irlandez care a câștigat o medalie cu o victorie cu 5-0 în unanimitate asupra irakianului Naim Hussain Yousef.

La prima ei apariție la turneu, ea a oprit-o pe actuala campioană europeană la categoria ușoară Derbhla Tinley (Clan Nova, Louth) a româncei María Gurgeta Cimpuero în primul tur pentru a trece în semifinale.

Nathan Ojo (Esker BC) a învins-o pe egipteanca Ibra Naim Mohamed Hamza Tameen cu 4-1 pentru a-și asigura o medalie de bronz, în timp ce greutatea mijlocie ușoară Laura Moran (St. Ann) și-a asigurat bronzul după ce a dezactivat-o pe spaniolă Daniela Irina Llorente Julai în primul tur.

Boxerul Mayo a câștigat medalia de argint la Campionatele Europene de Tineret de la Sofia în aprilie anul trecut.

READ  Când și unde să vizionezi FC Bayern Munchen v FC Barcelona

În ceea ce privește medaliile câștigate, Irlanda a depășit performanța record a echipei anterioare doar masculine la Campionatele de tineret din 2008 de la Guadalajara, Mexic, când Ray Moillet a câștigat aurul, James Kavanagh a câștigat argintul, iar Tommy McCarthy și David Joe Joyce au câștigat fiecare bronz.

Între timp, doi noi directori de la Asociația Irlandeză de Box vor fi adăugați în consiliu la AGA de luna viitoare.

Trei candidați – Geraldine Keogh, Fiona Hennigan și Darren O’Neill – concurează pentru cele două poziții, cluburile participând în acest moment la un vot prin corespondență. Toți trei au fost cufundați în box pentru cea mai mare parte a vieții lor.

O’Neill a fost căpitanul echipei de box a Irlandei la Jocurile Olimpice de la Londra în 2012. Anul trecut, la vârsta de 36 de ani, Kilkenny Southbow a devenit cel mai în vârstă dintre campionii de box de elită ai Irlandei când a câștigat titlul de cruiserweight.

Hennighan este actualul președinte al capitolului IABU Connacht, în timp ce familia Keogh este implicată în acest sport de zeci de ani.