Bucurie de medalie la Campionatele Europene de Taekwondo pentru un adolescent din Lanarkshire – la opt ani după ce a fost înmânată

Vedeta de taekwondo Holly Waddell și-a văzut visele împlinite la Campionatele Europene ale Federației Internaționale de Taekwondo din România, după ce a câștigat medalia de aur – la opt ani de la predarea acesteia.

Holly a fost medaliată la turneele din 2015 când a ajutat la prezentarea trofeelor ​​campioanelor, așa că a fost un moment suprarealist pentru tânăra de 17 ani luna trecută când a ajuns să aibă unul la gât la Cluj.

Ea a învins-o pe rivala olandeză Myrthe van der Veer la categoria Junior Girls 14-17 65 kg și peste pentru a lua aurul pentru Scoția.

Holly, care s-a apucat de sport la vârsta de șase ani și s-a antrenat sub David Cundy VI, a reușit să jongleze cu provocarea de a concura într-un mediu de mare presiune, susținând două dintre examenele ei de seniori în România.

Și mândra mamă Tracy este plină de succes cu succesul ei.

Ea a spus: „Este uimitor și Holly este încântată. Ea a înmânat medalii la același eveniment în 2015, așa că a fost grozav dacă a ajuns să medalieze ea însăși.

„Marele Maestru Wallace a fost cel care i-a dat medalia, așa că a fost foarte drăguț din partea ei, deoarece el este și din Scoția.

Holly a simțit că a luptat bine și antrenorul ei primea complimente de la alți antrenori pentru cât de bine era Holly în competiție.