Calificările la Cupa Mondială 2022: Germania uimește Macedonia de Nord cu victorii pentru Spania, Franța și Italia | știri despre fotbal

Macedonia de Nord a marcat golul victoriei din minutul 85 al lui Eljif Elmas pentru a surprinde Germania cu scorul de 1-1 în meciurile de calificare la Cupa Mondială de miercuri, celebrând cea mai mare victorie internațională.

Elmas a intrat după ce campionul mondial de patru ori a dominat meciul, dar s-a străduit să creeze șanse împotriva echipei disciplinate a Macedoniei de Nord, clasată pe locul 65 mondial.

A fost prima pierdere a calificărilor la Cupa Mondială a Germaniei pentru Germania în 20 de ani, de la înfrângerea cu 5-1 în fața Angliei, și ultimul meci de calificare al antrenorului Joachim Lowe înainte de plecarea sa după Campionatul European din această vară.

În ciuda posesiei Germaniei de 70% în prima repriză și a șutului lui Leon Goretzka pe bara transversală, oaspeții au fost cei care au marcat când Goran Pandev, în vârstă de 37 de ani, a fost lăsat nesupravegheat în suprafața de pedeapsă pentru a închide plasa în timpul pauzei.

Lovitura de pedeapsă a lui Ilkai Gundogan a egalat în minutul 63 pentru gazde, dar în ciuda presiunii târzii și a unei ocazii de aur pentru Timo Werner cu 10 minute înainte de final, Germania nu a putut găsi un câștigător.

Macedonia de Nord sărbătorește după golul victoriei asupra Germaniei
imagine:

În schimb, Elmas a marcat pentru a ridica Macedonia de Nord la șase puncte, la egalitate cu Germania în grupa J și cu trei în spatele liderilor Armenia.

În altă parte, după 2-1 în minutul 87, Armenia A marcat de două ori pentru a învinge 10 bărbați România 3-2 pentru a sigila a treia victorie consecutivă în calificarea Cupei Mondiale. Islanda A câștigat și el Liechtenstein 4-1 pentru a termina șapte meciuri pierdute.

READ  Alex Ayala avansează în turul doi de simplu la Madrid în W25

Spania depășește Kosovo

Acțiune din Spania împotriva Kosovo
imagine:
Spania a învins Kosovo în grupa a doua

Spania A marcat o victorie convingătoare cu 3-1 pe teren propriu Kosovo, Chiar dacă portarul Unai Simon a avut o seară să-l uite, a făcut o greșeală fatală în afara zonei sale pentru a-și costa echipa un gol.

Danny Olmo a oferit Spaniei un avantaj binemeritat în minutul 34, cu o lovitură precisă pentru a-și adăuga victoria la pauză asupra Georgiei în jocul anterior, în timp ce Ferran Torres a marcat al doilea gol două minute mai târziu.

Spania părea să dețină controlul complet, deoarece controlează mingea și joacă cu un gol, dar au permis Kosovo să revină la joc în minutul 70, când Simon a pierdut mingea după ce a ieșit din zona de penalizare și l-a părăsit pe Halimi crud și a înscris de la o distanta.

Echipa gazdă a recâștigat rapid diferența de două goluri după cinci minute, datorită unei lovituri de cap a lui Gerrard Moreno și a obținut victoria în grupa a doua cu șapte puncte după trei jocuri.

Suedia este a doua cu șase puncte și un meci în mână GreciaCine a egalat cu 1-1 Georgia În celălalt meci al grupei de miercuri, el a rămas al treilea cu două puncte, cu un punct înaintea Georgiei.

Franța ocolește Bosnia

Bosnia vs Franța

1:55

Cele mai importante momente ale meciului dintre Bosnia și Franța în grupa D a calificărilor la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Antoine Griezmann a lovit din nou ca. Franţa Le-a sporit conducerea grupei D în calificările la Cupa Mondială la patru puncte, cu o victorie neconvingătoare în deplasare cu 1-0 Bosnia si Hertegovina.

Griezmann, care a marcat în jocul de deschidere miercurea trecută împotriva Ucrainei, i-a adus campioanei mondiale șapte puncte din trei meciuri.

Ucraina, Cine a remizat 1-1 acasă Kazahstan, Are trei puncte pentru Finlanda, cu două puncte din două jocuri. Bosnia, care nu a câștigat în ultimele 11 meciuri, este a patra cu un punct.

Franța își va relua campania de calificare la Cupa Mondială acasă împotriva Bosniei pe 1 septembrie, după Campionatul European.

Italia rămâne perfectă

Repere ale meciului Lituaniei cu Italia

2:57

Repere ale meciului Lituania-Italia din grupa a treia din calificările la Cupa Mondială a FIFA FIFA.

Stefano Sensi și Siro Immobile au marcat goluri Italia 2-0 victorie asupra Lituania Echipa lui Roberto Mancini a înscris trei victorii din trei meciuri din grupa C.

Mancini a făcut 10 schimbări echipei care a învins duminică Bulgaria cu 2-0, ceea ce a arătat că oaspeții au suferit să rupă Lituania pe terenul lor artificial în perioada de deschidere.

Totuși, după pauză, Italia a ieșit din viteză, cu Sensei, înlocuitorul din prima repriză, care a tras primul gol la două minute în a doua repriză, înainte ca Immobile să transforme o lovitură de pedeapsă pentru a se asigura de cele trei puncte.

O altă victorie confortabilă plasează Italia în fruntea grupei lor, cu nouă puncte după cea de-a șasea victorie consecutivă, azurii nu primind niciun gol în acea rundă.

Previzualizați imaginea

4:10

Repere ale meciului Irlandei de Nord împotriva Bulgariei din Grupa C în calificările la Cupa Mondială a FIFA FIFA

Ian Paraclov este încă în căutarea primei sale victorii ca Irlanda de Nord Antrenor după o remiză dezamăgitoare de 0-0 pe teren propriu Bulgaria Aseară, Stephen Davis și-a atins recordul național de 126 de titlu.

Întâlnirea de la Belfast a fost considerată „obligatorie pentru a câștiga”, dar gazdele ar fi pierdut cu ușurință terenul, dacă nu ar fi fost turneele Billy Peacock-Farrell în timpul opririi, în timp ce ar fi eliminat lovitura de cap a lui Dimitar Iliev.

Irlanda de Nord a fost aproape de a ieși din impas în prima repriză, când lovitura cu capul lui Stuart Dallas a lovit bara transversală, în timp ce Daniel Numoff a eliminat șutul lui Gavin White în a doua repriză.

Cu acest rezultat, bărbații lui Baraklov au terminat pe locul trei în grupa C a calificărilor la Cupa Mondială Europeană, cu un punct din primele două meciuri, în timp ce Bulgaria a terminat pe locul patru.

Anglia a învins Polonia

Miniatura meciului Anglia-Polonia

3:19

Repere ale meciului Anglia-Polonia din Grupa A în calificările la Cupa Mondială a FIFA FIFA

Harry Maguire l-a trântit pe târziu acasă Anglia Pentru a-și cruța timiditatea partenerului său defensiv John Stones în victoria calificării la Cupa Mondială cu 2-1 Polonia La Wembley.

Stones a fost arestat pentru că a dat Poloniei un egal neașteptat de către Jakob Moder în minutul 58, după ce lovitura de pedeapsă a lui Harry Kane în prima repriză (19) a pus Anglia în control.

A fost o greșeală foarte cunoscută din partea Stones și părea a fi un fault costisitor împotriva unei echipe poloneze fără dinți, care pierduse grav un Robert Lewandowski accidentat.

Cu toate acestea, fundașul Manchester City a fost salvat de colegul său central Maguire, când Manchester United a căzut într-un knock-out de Stones dintr-o lovitură de colț cu cinci minute înainte de joc.

Ungaria Două puncte rămân în spatele liderilor grupei A, Anglia, pe locul doi, după victoria cu 4-1 din Andorra În căutarea singurului loc de calificare automată. Albania El a trecut peste Polonia pe locul trei cu victoria sa San Marino 2-0.

Mari victorii pentru Scoția, Danemarca

John McGinn a marcat de două ori Scoţia Înmulțiți Insulele Pharos 4-0 pentru a obține prima lor victorie de calificare la Cupa Mondială pe tablă.

McGinn a pus atingerea unui atac dur în minutul al șaptelea pentru a oferi Scoției un avans devreme asupra Hampden Park, iar mijlocașul Aston Villa a marcat cel de-al 10-lea său gol internațional la începutul reprizei a doua pentru a pune scotienii în control.

Che Adams și-a lovit golul internațional o oră mai târziu cu al treilea gol pentru Scoția, înainte ca Ryan Fraser să finalizeze înfrângerea cu o lovitură lungă de cap dintr-o superbă centrare a lui Andy Robertson – al treilea gol al său în trei meciuri internaționale succesive.

Scoția a urcat pe locul al doilea în grupa F, la patru puncte în detrimentul liderilor Danemarca, câștigând ultimul său meci competitiv înainte de Campionatul European 2020, care se profilează promițător la orizont.

Danemarca a fost câștigătoarele deghizate împotriva Austriei
imagine:

Înlocuitorul Andreas Skov Olsen a înscris de două ori în a doua jumătate strălucitoare, ca și Danemarca Cele trei victorii de calificare la Cupa Mondială au făcut din trei cu o înfrângere cu 4-0 Austria.

Danemarca, care a zdrobit Moldova 8-0 duminică, este în fruntea clasamentului cu nouă puncte, cu 12 goluri, fără a primi niciunul dintre ele. Scoția ocupă locul doi cu cinci puncte, cu un punct înaintea Israelului și a Austriei.

După prima repriză strânsă în care Joachim Mahley a fost aproape de a ieși din impas pentru danezi, meciul s-a deschis și introducerea lui Skov Olsen lui Joseph Poulsen în minutul 55 s-a dovedit un rol esențial.

La trei minute de la înlocuire, mijlocașul Thomas Delaney a dezlănțuit o pasă de pe flancul stâng și a jucat o pasă cu un unghi impresionant care l-a făcut pe Olsen simpla sarcină de a sparge în plasă.

Maehle a spulberat golul cinci minute mai târziu, înainte ca Martin Braithwaite să-și mențină calmul într-o cursă împotriva lui Alexander Schlager, sărind peste minge înainte de a-l câștiga către Pierre-Emil Hojbjerg pentru a înscrie al treilea gol al Danemarcei.

Olsen a terminat scorul cu al doilea, apucând o minge lungă, răsucind-o spre interior și apoi spre exterior, înainte de a lansa o rachetă cu piciorul stâng pe lângă Schlager în minutul 74.

Au fost, de asemenea, patru goluri în al treilea joc al grupei a șasea, cum ar fi Israel bate Moldova 4-1.