Calificările Plinkova avansează în prima finală de simplu din România

Numărul unu mondial, Iga Swiatek, a zdrobit-o pe Coco Gauff pentru un loc al treilea drept în semifinalele WTA, după ce a trecut vineri în sferturile de finală la San Diego Open.

Swiatek a fost ireprimabil împotriva americancei de 18 ani, care și-a extins dominația cap la cap la 4-0 cu o victorie cu 6-0, 6-3 în 66 de minute.

Polonezul a câștigat primele opt meciuri ale meciului și a apărut întotdeauna în control cu ​​un forehand de încredere, care este un avantaj cheie.

Swiatek a marcat 13 victorii cu doar nouă faulturi valide și l-a spart pe Gauff de cinci ori. Americanul a comis 26 de erori neforțate în meci.

Această victorie este cea de-a 62-a a sezonului pentru Swiatek, aducând-o aproape de nota 63 a lui Angelique Kerber în 2016.

Swiatek se va confrunta cu a patra cap de serie Jessica Pegula în semifinale, deoarece poloneza își propune să obțină al optulea titlu WTA al sezonului.

Pegula și-a asigurat locul în sferturile de finală cu o victorie cu 6-4, 7-5 asupra compatriotei Madison Keys în prima ei întâlnire în 1 oră și 34 de minute.

Cel de-al treilea cap de serie, Aryna Sabalenka, a fost o victimă surpriză, deoarece calificatoarea croată Donna Vekic și-a continuat săptămâna stelară 6-4 6-7 (5-7) 6-1 în 2 ore și 37 de minute.

Numărul 77 mondial, Vekic, a învins-o săptămâna aceasta pe fosta numărul trei mondial pe Maria Sakkari și pe de două ori finalista Karolina Pliskova.

Americanca Danielle Collins, cap de serie a doua, a trecut și ea de Paula Padusa, cu 7-6 (7-5), 6-4. Collins îl va întâlni pe Vekic în ultimele patru runde.

READ  Moldova și România răspund la amenințarea Rusiei cu un atac pe poduri - EURACTIV.com