Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022: România ocupă locul trei în clasamentul medaliilor

înotători români Nouă medalii La Campionatele Europene de juniori 2022 de la Otopeni, săptămâna trecută, România s-a clasat pe locul trei în clasamentul final de medalii. Printre vedetele țării în competiție s-a numărat și dublu campion mondial David Popovici, care a câștigat patru titluri și o medalie de argint. Dar și Vlad Stanko a făcut o treabă grozavă, luând două de aur și două de argint.

Ungaria a ocupat primul loc în clasamentul medaliilor, urmată de Polonia și România. conform Comitetul Olimpic și Sportiv Român25 de țări, din 42 de înscrieri, au câștigat cel puțin o medalie la Otopeni.

România a început Campionatele Europene de juniori de înot cu o medalie de aur la ștafeta 4×100 m liber masculin. Cei patru înotători români care au câștigat aurul în ziua deschiderii sunt David Popovici, Vlad Stefan Stanko, Stefan Kuzma și Patrick Sebastian Dino.

În continuare, starul înotării David Popovici a câștigat la 200 m liber, 50 m liber și 100 m liber, iar Vlad Stanko a câștigat medalia de aur la 1500 m liber.

România a câștigat și patru medalii de argint la Campionatele Europene de juniori. Echipa de ștafetă mixtă (formată din David Popovici, Patrick Sebastian Dino, Bianca Costilla, Rebecca Aimee Diaconescu, Stefan Kuzma, Anastasia Paco și Irina Breda) a câștigat argintul la proba 4x100m liber, Bianca Costilla luând proba de 50m. Argint stil liber, iar Vlad Stanko a terminat pe locul al doilea la cursele de 400 m liber și 800 m liber.

Campionatele europene de juniori de înot 2022 s-au desfășurat la Complexul Olimpic de Înot Otopeni în perioada 5-10 iulie. La acest eveniment au concurat 494 de sportivi din 42 de țări, iar 26 de înotători au reprezentat România.