Campionatele europene de juniori de înot 2022: România este pe locul trei în clasamentul medaliilor

S-au adunat înotători români Nouă medalii La Campionatele Europene de juniori 2022 de la Otopeni, săptămâna trecută, România s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul final de medalii. Printre vedetele țării la competiție s-a numărat de două ori campion mondial David Popovici, care a câștigat patru titluri și o medalie de argint. Dar și Vlad Stanko s-a descurcat grozav, luând două medalii de aur și două de argint.

Ungaria a ocupat primul loc în clasamentul medaliilor, urmată de Polonia și România. In conformitate cu Comitetul Olimpic și Sportiv Român25 de țări, din 42 de înscrieri, au câștigat cel puțin o medalie la Otopeni.

România a început Campionatele Europene de juniori de înot cu O medalie de aur la ștafeta 4 x 100 metri liber masculin. Cei patru înotători români care au câștigat aurul în ziua deschiderii au fost David Popovići, Vlad Stefan Stancu, Stefan Kuzma și Patrick Sebastian Dino.

Apoi, starul de înot David Popovici a câștigat un sprint 200 de metri stil liberprobele de 50 de metri liber și 100 de metri liber, a susținut Vlad Stanko Medalie de aur la cursa de 1500 m liber.

Echipa României a mai luat acasă patru medalii de argint la Campionatele Europene de juniori. Echipa de ștafetă mixtă (formată din David Popovici, Patrick Sebastian Dino, Bianca Costilla, Rebecca Aimee Diaconescu, Stefan Kuzma, Anastasia Paco și Irina Breda) a câștigat argintul la proba de 4×100 de metri liber, Bianca Costilla luând 50- releu contorului. Argint în stil liber, iar Vlad Stanko a terminat pe locul doi la cursele de 400 de metri liber și 800 de metri liber.

READ  Atât de aproape, dar atât de egal: India continuă să încerce să câștige locul 4 la Jocurile Olimpice | Știri despre Jocurile Olimpice de la Tokyo

Campionatele Europene de juniori de înot 2022 au avut loc la Complexul Olimpic de Înot Otopeni în perioada 5-10 iulie. La eveniment au concurat 494 de sportivi din 42 de țări, iar 26 de înotători au reprezentat România.