Campionul US Open, Radokano, este Personalitatea Sportului Anului BBC

LONDRA (AFP) – Campioana de la US Open, Emma Radocano, a fost desemnată duminică BBC Personalitatea Sportului Anului, pentru a încununa o ascensiune uluitoare pe parcursul anului 2021.

Radocano, în vârstă de 19 ani, a devenit prima calificată care a câștigat un titlu de Grand Slam la simplu, cu victoria ei la New York în septembrie, după ce nu a renunțat la un set la turneu.

Ea a fost prima femeie britanică de la Virginia Wade în 1977 care a câștigat o competiție majoră, permițându-i să învingă medaliații olimpici cu aur – scafandru Tom Daly și înotatorul Adam Petty – în onoarea BBC.

„Tot sprijinul pe care l-am avut anul trecut a fost absolut nebunesc, iar energia pe care am simțit-o la Wimbledon anul acesta când joc în fața publicului meu de acasă nu am mai simțit-o până acum”, a spus Radocano.

Gareth Southgate a câștigat premiul Antrenorul Anului după ce a condus echipa de fotbal masculină a Angliei la prima finală majoră din 55 de ani la Campionatul European. Anglia a pierdut la penalty-uri de Italia în finala de la Wembley din iulie, dar realizarea a fost recunoscută și cu premiul Echipa Anului.

Călăreața irlandeză Rachel Blackmore a fost desemnată Starul Sportului Global al Anului. Ea a fost prima femeie jochea care a câștigat campionatele Al Mana de la Cheltenham în martie și a urmat o lună mai târziu cu o victorie Grand National – prima femeie care a câștigat cursa.

Gimnasta olimpică Simone Biles a fost distinsă cu BBC Lifetime Achievement Award.