Canadianca Bianca Andreescu își continuă câștigul la US Open

New York – canadiana Bianca Andreescu continuă să participe la US Open.

Andreescu, clasat pe locul șase, a învins sâmbătă Marele Minen al Belgiei cu 6-1 6-2 într-o oră și șapte minute sâmbătă pentru a avansa în a patra rundă a egalității feminine la simplu. Andreescu a obținut patru șapte șanse de pauză pentru a se îmbunătăți la un Grand Slam cu 10-0 după titlul ei din 2019.

Prin comparație, Minin era 0 contra 4 când se confrunta cu canadianul în pozițiile de pauză.

„Cred că am jucat foarte bine”, a spus Andreescu. „Asta am lucrat în practică și sunt foarte mulțumit de meciurile de întoarcere, de jocurile de serviciu, de mișcarea mea pe teren, precum și de comportamentul meu.”

A șaptea sămânță Denis Shapovalov, din Richmond Hill, Ont. Sâmbătă seara, îl înfruntă pe sud-africanul Lloyd Harris la tragerea la turul trei la simplu la masculin.

Andreescu, din Mississauga, Ontario, a dominat setul de deschidere care a durat doar 23 de minute. Ea a obținut 93 la sută din puncte la primul său serviciu și 67 la sută la al doilea – Minin a fost de 50 la sută, respectiv 29 la sută.

Canadianul a avut, de asemenea, doi ași din setul de deschidere și a fost 2 din 3 la punctele de break.

Andreescu a sărit peste o bătaie pe secundă, marcând două porții pe drum până la un avans de 4-0. Și mai impresionant a fost în al doilea joc, unde a sărit de la 0-40 pentru a ține serviciul și a conduce 2-0.

Minin și-a salvat în cele din urmă serviciul în al cincilea joc pentru a face 4-1, dar Andreescu a rezistat și pentru a face 5-1. După ce a ratat de-a cincea pauză în a șaptea repriză, Andreescu a servit meciul pentru a conduce.

READ  România încheie seria olimpică de gimnastică

Andreescu a jucat pe același stadion Louis Armstrong, unde francezul Felix Auger-Aliassime a obținut vineri o victorie de cinci seturi asupra spaniolului Roberto Bautista Agut.

Pierderea lui Menen a fost a doua ei împotriva unui canadian în turneu. A pierdut în trei seturi în fața Rebecca Marino la Vancouver în runda finală de calificare, dar a devenit participantă în minutul ratat după ce Jelena Ostapenko din Letonia s-a retras înainte ca turneul să înceapă luni.

Trecând la runda a treia, Minin a câștigat 180.000 USD.

Andreescu a marcat 21 de câștigătoare și doar 11 erori neforțate în meci, devenind al doilea canadian care a ajuns în runda a patra a loteriei feminine. Vineri seara, Lille Fernandez de la Laval, Kew, a învins-o de două ori pe campioana US Open Naomi Osaka în trei seturi.

Următorul pentru Andreescu, al 17-lea cap de serie din Grecia, va fi Maria Sakkari. Semifinalista French Open a învins-o pe a 10-a cap de serie Petra Kvitova cu 6-4 6-3, deoarece cehul a comis 34 de erori neforțate și a avut doar 16 câștigători.

Andreescu și Scary s-au întâlnit ultima dată în aprilie la Miami Open, canadianul jucând meciul în setul trei al unui tiebreaker.

„Sunt foarte încântat să joc împotriva ei”, a spus Andreescu. „Am avut un meci foarte dur la Miami și sunt sigur că va fi la fel.

„Este foarte puternică, se descurcă foarte bine, se mișcă foarte bine și este o luptătoare. Dar sunt și toate aceste lucruri, așa că va fi bine. Sunt uimit”.

În competiția de dublu masculin, Vasek Pospisil de la Vancouver și danezul Fredrik Nielsen și-au pierdut meciul din turul doi în fața românului Horia Tekau și a germanului Kevin Krawetz 7-6 (12) 7-6 (4).