Candidatura României pentru Cupa Mondială de Rugby 2023 este încă vie

România a ocupat locul trei în Calificări la Cupa Mondială de Rugby 2023 Europa Tabelul după o victorie confortabilă cu 38-12 în fața Olandei, sâmbătă, la Amsterdam.

Câștigarea punctelor bonus i-a făcut pe Oaks să termine cu 28 de puncte în doi ani de ciclu de calificare, din 2021 până în 2022, la 16 puncte în spatele campioanei Georgia și cu un punct mai puțin decât Spania, calificarea automată a zonei.

România va concura acum cu alte trei echipe în turneul final de calificare pentru cea de-a 20-a și ultima Cupă Mondială de Rugby 2023.

loc in grupa c Alături de Țara Galilor, Australia, Fiji și Europa 1, Georgia așteaptă câștigătorul acelui turneu.

România a intrat în meciul împotriva Olandei ca un candidat puternic după ce a câștigat toate ultimele opt meciuri împotriva echipei de jos din divizie.

Încercări ale lui Gabriel Rubano, Ionot Dumitru, Hkele Fovasa și Ovidiu Kojocaro au asigurat că România avea punctul bonus în sac după jumătatea de oră, Ionel Millent reușit cu toate conversiile conducând cu 26-0.

Dar olandezii au făcut o etapă plină de viață în fazele finale ale primei reprize la National Rugby Center, înscriind prin Spike Salman și Christopher Raymond înainte de pauză,

Având 26-12, România și-a păstrat la fel în repriza secundă plus două încercări de a câștiga cu 38-12.

Rezistența olandeză nu a fost ruptă din nou decât în ​​minutul 71, când Nicolas Onuto a trecut linia înainte ca căpitanul Mihai McCuvey să înscrie al șaselea gol cinci minute mai târziu.

După meci, antrenorul României Andy Robinson a spus: „Conduceam cu 26-0 și apoi Olanda a repus lucrurile. Când jucăm bine suntem buni, dar ne oprim uneori și asta este o lecție pentru noi.

READ  România acordă 300.000 de euro Moldovei pentru a sprijini societatea civilă și mass-media independente

„Acum ne vom relua cu câteva jocuri în vară și apoi veți veni în noiembrie – ca echipă trebuie să fim mai în formă, dar putem crește de aici și vom fi mai buni”.

Țările de Jos nu au câștigat încă nouă meciuri de când a revenit la nivelul doi al rugby-ului european pentru prima dată în 19 ani, în 2021.

Însă antrenorul principal Zane Gardiner este încrezător că vor continua să crească ca echipă cu expunere continuă la echipe de rang superior.

„Avem nevoie doar de timp la acest nivel, suntem capabili să concuram acum în grupuri de jocuri, dar trebuie să concuram câte 80 de minute la un moment dat”, a spus el.

Georgia a luat al cincilea titlu la rând

Între timp, Georgia și-a făcut drum spre titlul de Campionat European de Rugby pentru a cincea oară consecutiv, învingându-l pe colegii europeni. Calificări la Cupa Mondială de Rugby 2023 Spania 49-15 la Tbilisi.

Meciul a fost pe margine cu jumătate de oră înainte de joc, iar Georgia a fost doar cu 21-15, dar Lelos și-a adaptat stilul pentru a marca patru încercări de transformare în ultimul sfert.

Vasyl Lobzhanidze a fost cel mai bun marcator la Dinamo în minutul al treilea, cu primul gol din cariera sa de 64 de teste.

Apoi ambele echipe, Tedo Abzandadze și Manuel Ordas, au schimbat penalty-uri înainte ca Spania, care a intrat în meci în calitate de lideri ai Campionatului European de Rugby 2022, a marcat prima încercare prin extremul periculos Jordi Gorba.

Coechipierul Akaki Tabutsadze, numărul 14, a revenit rapid în Georgia cu a unsprezecea încercare în cele mai multe meciuri și l-a adăugat din nou pe Otar Georgadze pentru a face rezultatul primei reprize 18-8 pentru gazde.

READ  Festivalul Internațional de Film Experimental București revine pentru a 13-a ediție

Spania trebuia să marcheze prima pentru a recupera competiția și a făcut acest lucru la nouă minute în repriza secundă, când prostituata Santiago Oviejero a alunecat, Ordas a adăugat completările pentru a face meciul la trei puncte.

Cu toate acestea, Spania nu a reușit să-i enerveze pe marcatori după aceea, iar Georgia și-a intensificat treptele pentru a termina cursa ca învingătoare convingătoare.

Un penalty de la Abzhandadze a marcat 21-15 înainte ca căpitanul Merab Sharikadze să alerge sub stâlpi pentru a aduce mai multă lumină între cele două echipe.

Atât Tabutsadze, cât și Giorgadze au avut a doua încercare în meci la scurt timp după și a fost lăsat să-l prostitueze pe Giorgi Chkoidze pentru o victorie excelentă.

„Am jucat bine când a contat în acest meci și asta înseamnă totul pentru a câștiga din nou titlul. Spania este o echipă bună, a jucat bine, dar am jucat mai bine și acum începem să ne pregătim pentru Cupa Mondială de anul viitor”, a spus antrenorul Georgiei. Levan Misachvili.”

Și Santiago Santos, antrenorul naționalei Spaniei, a fost un miner al înfrângerii. „Trebuie să felicităm Georgia, au făcut mai bine și merită să fie campioni”, a spus el.

„Este dezamăgitor să pierzi acest meci, dar imaginea de ansamblu este că mergem la Cupa Mondială și abia așteptăm să dezvoltăm sportul în țara noastră”.

Fotografii de Dennis van de Sande și uniunea de rugby din Georgia

CITEȘTE MAI MULT: Înot masculin șase națiuni 2022: Cum a câștigat Franța un Grand Slam >>