Canosta din Cornwall a câștigat argintul la Campionatele Europene

</div>
</div>
<p><figcaption class=Helen Glover revine în acțiune (Foto: Benedict Tufnell)

Și Helen Glover a promis că cvartetul britanic feminin va rămâne în urmă pentru medalia de argint în Europa.

Dubla campioană olimpică și-a unit forțele cu Rebecca Shorten, Rowan McKellar și Heidi Long pentru a ajunge pe podium la Campionatele Europene de la Lacul Bled, Slovenia.

Câștigând victoria de joi, patruzeci din Marea Britanie și-au imprimat autoritatea în cursă și au preluat conducerea de la marca de 250 de metri, luând conducerea în apă limpede la jumătatea drumului.

Dar barca neînvinsă până în 2022 a fost atacată de România, care a declanșat o cursă înfricoșătoare pentru a-și pecetlui victoria cu puțin peste o secundă.

„Este greu să ieși de partea greșită a acelei lupte pentru linie”, a spus Long. „A fost o cursă grozavă din România și am dat tot ce aveam. Este doar începutul.”

Glover l-a înlocuit pe Sam Redgrave din ultimii patru sezonul trecut, luând aurul la Campionatele Mondiale și Europene.

A fost prima dată când tânărul de 36 de ani a fost învins la Campionatele Europene, după ce a câștigat patru titluri la dublu.

„Este o curbă de învățare rapidă”, a spus Glover, „am învățat multe din căldură”.

„Finala a fost o cursă atât de rapidă și timpul de reflecție pe care îl aveți în perechi, nu a fost în patru. Îmi place și mai sunt multe de urmat.”

Glover își propune să devină prima mamă britanică a trei copii care câștigă o medalie olimpică la Jocurile Olimpice de la Paris anul viitor.

Fiul mai mare, Logan, și gemenii Kate și Willow își urmăresc mama alergând împreună pentru prima dată pe malul uimitorului Lac Bled.

READ  România își întoarce ambasadorul la Viena după tensiuni legate de vetoul Schengen

„Am avut patru nopți de somn bun, ceea ce este uimitor, se simte ca o excursie la spa!” a glumit Glover.

„Sunt singurul care iese din acest sentiment mai împrospătat decât am început”.

Glover și echipajul său se vor concentra în primul rând pe calificarea ambarcațiunii pentru Campionatele Mondiale din septembrie de la Belgrad.

Ea a spus: „Niciun echipaj nu este în siguranță până când nu sunteți la linia de start pentru lumi, așa că vom evalua unde trebuie să ne îmbunătățim și ce trebuie să facem, dar există doar atâtea lucruri pe care le putem face, care sunt interesante.”

Vă rugăm să plecați în finală – British Rowing este organismul de conducere al sportului și este responsabil pentru dezvoltarea canotajului în Anglia și pentru pregătirea și selecția canoșilor care să reprezinte Marea Britanie. Echipa GB Rowing este susținută de Fondul Național al Loteriei Sportive. Pentru a afla mai multe și pentru a urmări echipa, accesați https://www.britishrowing.org/