Cavendish se apropie de etapa de deschidere a turneului în Turcia | Mai multe știri sportive

Paris: alergător olandez Arvid de Klein Din Raliu de ciclism A câștigat un grup sprint în etapa inaugurală pentru Tur în Turcia Duminică cu un călăreț britanic veteran Mark Cavendish locul patru.
După o furtună de zăpadă non-sezonieră, organizatorii au anunțat sâmbătă că vor trebui să anuleze meciul de deschidere, o cursă montană de 1.500 de metri în Urgup, în centrul țării.
Dar apoi au reușit să-l salveze mutând și organizând o scurtă cursă de plat în interiorul orașului, la 72,4 km distanță, la 300 km distanță.
El a câștigat cursa urbană în 1 oră 35 minute 38 secunde de De Klein, care a venit din spate pentru a-l depăși pe norvegianul Christopher Halvorsen pe linie, în timp ce românul Edward Grosso a terminat pe locul trei, Cavendish încetinind când a văzut că nu va câștiga.
Etapa a fost marcată de revenirea sprinterului olandez în competiție Fabio Jacobsen La opt luni după un accident de mare viteză în Polonia, el a suferit o fractură a capului și și-a pierdut dinții.
El a fost întâmpinat cu căldură la linia de start cu o ovație din partea coechipierilor săi.
Cavendish, în vârstă de 35 de ani, își căuta prima victorie în trei ani, alergând alături de Jacobsen la Deceuninck Quick-Step.
Olandezul de 24 de ani a terminat în siguranță și a fost văzut pe larg zâmbind după linia de sosire.
A doua etapă, luni, este un circuit de 144,9 km care începe și se termină în Konya.

READ  Martin Odegaard pentru Arsenal: Ce va realiza în Premier League? | știri despre fotbal