Cehia R U21 1 – 2 Anglia U21

Anglia sub 21 de ani s-a clasat în fruntea grupei lor în preliminariile pentru Campionatul European, după ce au învins Cehia cu 2-1 la Ceske Budejovice.

Deschiderea uluitoare a lui Emile Smith Rowe și al doilea gol al lui Jacob Ramsey de la Aston Villa i-au pus pe Young Lions în control înaintea încercării finale a înlocuitorului ceh Daniel Vela.

Însă echipa lui Lee Carsley a rezistat fără teamă și a rămas ferm pe drumul cel bun pentru finalele din vara viitoare din Georgia și România.

Anglia, care a câștigat șase victorii și a remizat unul dintre primele șapte meciuri din grupe, a depășit Republica Cehă pentru a lua conducerea Grupei G, egal la puncte și două jocuri în mână.

Lions, care au câștigat meciul de acasă cu Cehia cu 3-1 de la Turf Moor în noiembrie, au dominat prima repriză, Morgan Gibbs-White marcând o lovitură de cap pentru portarul ceh Matei Kovar.

Lee Carsley
imagine:
Echipa sub 21 de ani a Angliei, jucată de Lee Carsley, este pe drumul spre un loc la Euro de anul viitor.

Atacantul de la Arsenal Smith Rowe le-a dat celor de la Young Lions un avans uimitor în minutul 22, când a revenit într-o emisferă din interiorul suprafeței de pedeapsă.

Cea mai bună șansă a gazdelor din prima repriză a venit după 10 minute, când James Garner a transformat o centrare mică de la baza sa.

Anglia a dat lovitura decisivă când și-a dublat avantajul în 47 de secunde în repriza secundă.

Gibbs White a explodat pe dreapta și atingerile sale inteligente în interiorul suprafeței de pedeapsă l-au văzut pe un fundaș să se întoarcă înapoi la Ramsey, care a introdus mingea în plasă pentru prima dată.

READ  Urmărește meciul Liverpool vs Porto - live streaming online și informații TV globale - Liverpool FC

Cehii au urcat târziu în cursă, fără să creeze ocazii clare, înainte ca finalizarea strălucitoare a lui Villa în minutul 87 să se încheie în tensiune, dar echipa lui Karsli a văzut meciul terminat fără alte trepidații.

Ce urmeaza?

Anglia U21 găzduiește Albania U21 marți, 7 iunie, la Technik Stadium, Chesterfield, la ora 19.45. Cehia U21 găzduiește Andorra U21 luni, 13 iunie, la Mestsky Stadion Srbska, Brno (17:00).