Getty Images / Vasili Mihai-Antonio

• Lumea sportului s-a adunat în spatele Ucrainei, când Rusia a invadat țara
  • Astăzi, clubul român de fotbal CSU Craiova și-a folosit tricourile pentru a onora Ucraina
  • Citiți mai multe articole BroBible aici

Pe măsură ce invazia rusă a Ucrainei continuă, și lumea sportului continuă să onoreze națiunea ucraineană. Astăzi, un club de fotbal din România a folosit unul dintre ultimele sale meciuri ale sezonului ca o oportunitate de a onora Ucraina în acest moment dificil.

CS Universitatea Craiova s-a deplasat la Mioveni pentru a-l înfrunta pe CS Mioveni și a văzut o oportunitate de a fi onorat. Ei au decis să înlocuiască numele de pe spatele cămășilor lor cu numele orașelor ucrainene care sunt în prezent atacate de Rusia.

Craiova a câștigat meciul cu Movini cu 3-0, având pe spate numele acelor orașe ucrainene. Au primit două goluri de la Jovan Markovic, al treilea golgheter al echipei. A găsit plasa din spate în minutele 25 și 34. Stefan Bayram a adăugat un autogol în minutul 78.

Victoria îi menține pe Craiova pe locul trei, cu doar un meci în sezonul regulat. Erau deja garantat să termine în primele șase pentru un loc în rolul de campionat, dar asta i-ar ajuta să-și mențină clasamentul în turneu. Locul lor în turneu le-ar oferi șansa de a câștiga liga pentru prima dată de la începutul anilor 1990.

READ  Springboks își încarcă banca cu șapte atacanți pentru a se confrunta cu Irlanda de top la Cupa Mondială de rugby

Sperăm să vedem Craiova purtând această onoare în Ucraina pe parcursul turneului ei în România.