Coco Gauff ajunge în sferturile de finală în Germania

5 iunie 2022;  Paris, Franta;  Coco Gauff (SUA) după ce a pierdut finala de dublu feminin cu Jessica Pegula (SUA) în fața Caroline Garcia (Franța) și Kristina Mladenovic (Franța) în ziua a 15-a a Openului Francez de la Roland Garros.  Credit obligatoriu: Susan Mullane-USA TODAY Sports

Credit: Susan Mullan-USA Today Sports

A șaptea cap de serie, Coco Gauff, a avut nevoie de doar 63 de minute pentru a-l învinge pe Xinyu Wang cu 6-0, 6-4 joi și a avansa în sferturile de finală ale Casei 1 de la Berlin.

Gauff a câștigat 82,1% din primul serviciu în victorie. Ea va juca în sferturile de finală, a patra cap de serie, Karolina Pliskova, a Cehiei.

Cel mai mare cap de serie, Anas Jaber, din Tunisia, a învins-o pe Alicia Parks cu 6-2, 7-6 (8) pentru a avansa. Elvețiana Belinda Bencic, cap de serie a opta, a învins-o pe rusoaica Anna Kalinskaya cu 6-4, 1-6, 6-1 într-o oră și 55 de minute.

Rusoaica fără cap de serie Veronika Kodermetova a avansat în sferturile de finală învingând-o pe compatriota Lyudmila Samsonova cu 6-3, 6-7 (5), 6-1. Kudermetova a egalat Bencic în sferturile de finală.

Rothsay Clasic

Cap de serie Jelena Ostapenko din Letonia a suferit o înfrângere în optimile de finală, pierzând în fața ucrainenei Dayana Yastremska cu 3-6, 7-5, 7-5 în două ore și 15 minute la Birmingham, Marea Britanie.

Yastremska s-a calificat în sferturile de finală, unde va juca pe chinezoaica Shuai Zhang, învingătoare cu 6-2, 2-6, 7-5 în faţa româncei Elena Gabriela Ross.

A treia cap de serie Camila Giorgi din Italia a avansat cu o victorie cu 3-6, 7-5, 6-2 asupra lui Lauren Davis în două ore și 24 de minute.

Meciul dintre Beatrice Haddad Maya și Magdalena Frit a fost oprit, Frisch avansând în setul trei cu 1-6, 7-5, 4-2.