Coco Gauff și Casper Rudd câștigă la Indian Wells

Coco Gauff, tânăra vedetă americană de tenis, a jucat vineri în primul ei meci la BNP Paribas Open.

Victoria ei cu 6-2, 6-4 asupra calificatoarei spaniole Cristina Buxa a venit în doar 1 oră și 17 minute în interiorul Curții 2 de la Indian Wells Tennis Garden.

Goff, în vârstă de 18 ani, va juca din nou duminică în fața câștigătoarei meciului Amanda Anisimova cu Linda Noskova.

Goff este una dintre cele 10 americane aflate încă la loterie. Ea este pe locul trei după Jessica Pegula.

Casper Roode împotriva Diego Schwartzman: Casper Rudd ar putea fi cap de serie numărul 3 la tragerea la sorți masculin la BNP Paribas Open, dar nu-și va pierde din vedere adversarul în meciul de deschidere de vineri.

„Am pierdut cu Diego (Schwartzman) aici acum doi ani, așa că este bine să mă răzbun”, a spus Rudd după o victorie confortabilă cu 6-2, 6-3 la Curtea 1.

Intrând în meciul de vineri, Ruud a pierdut deja cinci dintre cele opt meciuri împotriva lui Schwartzman, jucătorul argentinian care se află pe locul șapte în lume. Dar acel record anterior nu a făcut nicio diferență, deoarece Ruud a avansat cu ușurință pentru a-l înfrunta pe Christian Garin, un câștigător supărat cu 6-4, 6-0 al capului de serie Yoshihito Nishioka, locul 29.

„Diego este un jucător grozav. L-am pierdut de atâtea ori”, a spus Ruud. „Deci chiar trebuie să te concentrezi.”

Ruud a spus că scopul său a fost să joace mingi grele în fața lui Schwartzman și să înscrie în plasă din când în când. Planul a funcționat, Ruud a luat două pauze din serviciul lui Schwartzman în primul set și o pauză cheie pentru a lua conducerea cu 3-2 în al doilea.

Jessica Pegula vs Camila Giorgi: Pegula, a treia cap de serie și americanul de la Indian Wells, a depășit un prim set dificil pentru a o învinge pe italianca Camila Giorgi, 3-6, 6-1, 6-2, vineri pe Court Court. În meciul final al nopții din interiorul Curții 1, Pegula a căzut în scurt timp în pauză și a scăzut primul set.

Au fost niște momente tensionate, când Pegula și-a pus mâinile la față, frustrată, în timp ce mulțimea a rămas oarecum calmă și părea să fie în stare de șoc. Nicio americancă nu a câștigat un titlu la Indian Wells de la Serena Williams în 2001. Pegula este poate cea mai bună lovitură americană din acest an.

READ  Urmărește meciul Wolves vs Liverpool - live streaming online și informații TV globale - Liverpool FC

În setul al doilea, Pegula a făcut pauză devreme și, ca o apăsare a comutatorului, a afirmat controlul meciului. Am dominat restul drumului.

Pegula se va confrunta duminică cu cea de-a 26-a cap de serie a Rusiei, Anastasia Potapova.

Arina Sabalenka vs. Evgenia Rudina: Sabalenka, cap de serie nr. 2 la echipa feminină, a făcut o declarație în meciul din primul tur, câștigând Curtea 2 cu 6-2, 6-0 în doar 65 de minute. Sabalenka a dominat meciul cu serviciul ei, lovind cinci ași și câștigând 80% din punctele ei pentru primul serviciu.

Mai mult:BNP Paribas Open: Adolescentul tenismen Carlos Alcaraz ar putea face istorie la Indian Wells

Sabalenka avansează pentru a o înfrunta pe Lesia Tsurenko, calificarea care a învins-o vineri pe locul 29, pe Donna Vekic.

Cameron Norrie vs. Tung Lin Wu: Nouri, campionul masculin BNP Paribas 2021 la simplu, a avut puține probleme în meciul său de deschidere al anului pe terenul trei. Desen de bază. Wu a fost mai competitiv în setul doi înainte de a-l pecetlui pe Nouri cu scorul de 6-2 6-4. Una dintre cheile victoriei a fost că Nuri a câștigat 81% din primul serviciu, comparativ cu doar 52% pentru Wu.

Gil Teichmann vs Belinda Bencic: Cap de serie al nouălea la categoria feminină, Bencic a devenit prima dintre primele 10 jucătoare care au căzut la Indian Wells săptămâna aceasta. După ce a trecut prin primul set, Bencic s-a luptat cu serviciul ei, în timp ce a pierdut în fața lui elvețianul Teichmann cu 3-6, 6-3, 6-3 pe terenul Stade 2.

Bencic, care a zâmbit și a îmbrățișat-o pe Tesman după meci, a reușit doar 56 la sută din primul serviciu și a suferit patru greșeli duble în meci. Tesman a condus cu 5-1 în al treilea set, înainte ca Bencic să revină cu o pauză și un serviciu puternic înainte de a cădea.

Emil Rossofori vs. Roberto Bautista Agut: Una dintre cele mai mari și mai rapide supărări ale zilei a venit pe terenul 3, când Bautista Agut, cap de serie nr. 22 al evenimentului, a căzut în fața lui Russoforie cu 7-6(5), 6-2.

READ  Primarul a spus că firma belgiană ABEE plănuiește să înființeze o fabrică de baterii în valoare de 1,4 miliarde de euro în România.

Finlandezul Ruuruvuori, pe locul 59 în lume, a schimbat meciul în primul set al unui tiebreak al primului set, învingându-l pe Bautista Agut pentru a câștiga cu 7-5. Apoi l-a luat pe Ruuruvuori în al doilea set pentru prima sa victorie în fața lui Bautista Agut în al doilea meci al perechii.

Petra Kvitova vs Elisabeth Mandlik: Kvitova a păstrat în viață vineri o serie de meciuri rapide cu 3 meciuri, cu o victorie cu 6-1, 7-5. Cap de serie numărul 15, de două ori campioană la Wimbledon, a avansat pentru a o înfrunta pe Jelena Ostapenko, cap de serie nr. 24, care a învins-o pe Aleksandra Sasnovich cu 7-5, 3-6, 6-2 mai devreme în cursul zilei.

Rezultate vineri

Etapa de 64 de simplu masculin

• Christian Jarin, Chile, învins. Yoshihito Nishioka (29), Japonia, 6-4, 6-0.
  • Cameron Norrie (10), Marea Britanie, înfrângere. Tung Lin Wu, Taiwan 6-2, 6-4.
  • Casper Rudd (3), Norvegia, v. Diego Schwartzman, Argentina 6-2, 6-3.
  • Ilya Ivashka, Belarus, învinsă. Butch van de Zandsholb (28 de ani), Olanda, 7-5, 3-2, s-a retras.
  • Emil Rossovori, Finlanda, învins. Roberto Bautista Agut (22), Spania 7-6 (5) 6-2.
  • Jason Kubler, Australia, a învins. Grigor Dimitrov (21), Bulgaria, 2-6, 7-6 (5), 3-0, s-a retras.
  • Jordan Thompson, Australia, învins. Stefanos Tsitsipas (2), Grecia, 7-6 (0), 4-6, 7-6 (5).
  • Alejandro Davidovich Fokina (23 de ani), Spania, înfrângere. Yiping Wu, China, 6-4, 6-1.
  • Alexander Zverev (12), Germania, v. Pedro Cachin din Argentina 6-3, 6-1.
  • Alejandro Tabelo, chilian, nativ. Maxim Cressi (32), SUA, 7-6 (3), 7-6 (13).
  • Ugo Humbert, Franța, Dave. Denis Shapovalov (25), Canada, 7-5, 6-4.
  • Karen Khachanov (13), Rusia, înfrângere. Oscar Otte, Germania 6-3, 6-3.
  • Taro Daniel, Japonia, învins. Matteo Berrettini (20), Italia, 7-6 (5), 0-6, 6-3.
  • Daniil Medvedev (5), Rusia, înfrângere. Brandon Nakashima, SUA, 6-4, 6-3.
  • Frances Tiafoe (14), SUA, Dave. Marcus Geron, SUA, 6-2, 6-2.
  • Andrei Rublev (6), Rusia, înfrângere. Jiri Lechica (Cehia) 6-4 6-2.

Turul de 64, simplu feminin

• Lesya Tsurenko, Ucraina, învinsă. Donna Vekic (29) Croația, 2-6, 6-2, 6-2.
  • Jelena Ostapenko (24 de ani), Letonia, întârziată. Aleksandra Sasnovich, Belarus, 7-5, 3-6, 6-2.
  • Jill Teichmann, Elveția, Dave. Belinda Bencic (9), Elveția, 3-6, 6-3, 6-3.
  • Barbora Kryczekova (16 ani), Cehia, Diana Ystremska, Ucraina 6-1, 6-2.
  • Anhelina Kalinina (27 de ani), Ucraina, înfrângere. Linda Frohvitova (Cehia) 4-6, 6-4, 7-5.
  • Veronika Kudrmitova (11), Rusia, înfrângere. Anna Blinkova, Rusia 6-3, 6-4.
  • Aryna Sabalenka (2), Belarus, înfrângere. Evgenia Rodina, Rusia, 6-2, 6-0.
  • Rebecca Peterson, Suedia, înfrângere. Zhang Shuai (22), China, 3-0, s-a retras.
  • Petra Kvitova (15) Elizabeth Mandlik, SUA, Cehia, 6-1, 7-5.
  • Anastasia Potapova (26 de ani), Rusia, înfrângere. Wang Shiyu, China, 4-6, 7-6(4), 6-2.
  • Maria Sakkari (7), Grecia, înfrângere. Shelby Rogers, SUA, 2-6, 6-4, 6-0.
  • Wang Xinyu, China, compatriot. Ekaterina Alexandrova (18), Rusia 6-2, 6-3.
  • Coco Gauff (6), SUA, învinsă. Cristina Buxa, Spania, 6-2, 6-4.
  • Karolina Pliskova (17) Anna Kalinskaya, Rusia, Cehia, 2-6, 6-0, 6-4.
  • Linda Noskova, Cehia, învinsă. Amanda Anisimova (31), Statele Unite, 7-6(6), 6-3.
  • Jessica Pegula (3), SUA, Dave. Camila Giorgi, Italia, 3-6, 6-1, 6-2.
READ  Fotbal olimpic Tokyo 2020: meciuri, locații, programul echipei GB și orele de lansare pentru turneele masculine și feminine | știri despre fotbal

Dublu masculin optimi de finală

• Simone Bolelli și Fabio Fognini, Italia, înfrânge. Robert Farah și Juan Sebastian Caballe (8) Columbia 6-7 (1), 6-4, 10-3.
  • Michael Venus, Noua Zeelandă, și Jamie Murray, Marea Britanie, Dave. Marcel Granollers din Spania, Horacio Zeballos (6), Argentina 6-3, 6-4.
  • John Isner și Jack Sock, Statele Unite, au fost învinși. Jean-Julien Roger, Olanda, și Marcelo Arevalo Gonzalez (3), El Salvador, 6-7 (6), 7-5, 10-7.
  • Rohan Bopanna, India, și Matthew Ebden, Australia, au fost învinși. David Vega Hernandez din Spania și Rafael Matos din Brazilia 7-5 3-6 10-6.
  • Austin Krajesek și Mackenzie McDonald, Statele Unite, au fost învinși. Jason Kubler și Rinky Hijikata din Australia 6-1, 6-3.

Dublu feminin optimi de finală

• Statele Unite au învins-o pe Nicole Melichar Martinez, Ellen Perez (8), Australia. Yulia Putintseva, Kazahstan, si Bianca Andreescu, Canada, 7-6(3), 6-4.
  • Magda Linette, Polonia, și Katie McNally, Statele Unite, au fost învinse. Monica Niculescu din România și Alicja Rosolska din Polonia 6-3 6-2.
  • Daniel Collins și Peyton Stearns, SUA, au învins. Kimberly Zimmermann din Belgia și Anna Bondar din Ungaria 6-2, 6-2.
  • Laura Siegmund din Germania și Beatriz Haddad-Maia din Brazilia au câștigat. Yana Syzikova din Rusia și Eri Hozumi din Japonia 6-4, 6-1.