Concurent WTT Muscat 2022 | Manika Batra în sfertul de simplu feminin, India și-a asigurat trei medalii la dublu

Manika Batra s-a calificat joi în sferturile de finală de simplu feminin la WTT Contender Muscat 2022, în timp ce Archana Kamath și Manav Thakkar au ajuns în finala de dublu mixt. În optimile de finală, Batra a învins-o pe românca Bernadette Szucks, clasată pe locul 23 în lume, cu 3-0 (11-3, 13-11, 11-8).

Pe de altă parte, Archana Kamath a pierdut cu 0-3 (11-9, 11-5, 7-11, 11-9) în fața Jocurilor Olimpice de la Tokyo, Xiaoxin Yang de la Monaco, la același nivel al turneului de simplu feminin. Joi, Kamath și partenerul său Manaf Thakkar au avut o serie grozavă de dublu mixt la Complexul Sportiv Sultan Qaboos din Oman.

În sferturile de finală, Kamath Thakkar i-a învins pe brazilianii Vitor Ishii și Bruna Takahashi cu 3-2 (11-6, 11-7, 8-11, 13-11, 11-8) înainte de a le învinge în semifinale pe maghiari Nandor Xekke și Leyla Emre. -finale. Ecseki și Imre, care au eliminat cea mai bine cotată pereche indiană de G Sathiyan și Manika Batra În sferturile de finală, Kamath și Zakar au pierdut cu 3-0 (11-9, 11-7, 11-5).

În proba de dublu feminin, jucătoarele indiene au evoluat bine. Sutertha Mukherjee și partenerul Ihika Mukherjee, care au șocat miercuri prima cap de serie la turneu, au fost supuse învingerii în sferturile de finală pe Zdina Blaskova și Katerina Tomanowska din Republica Cehă.

Mukherjee le va înfrunta în semifinale pe colegii indieni Srija Akula și Celina Selvakumar, după ce i-a învins în sferturile de finală pe Singapore, Joy Roy Chuan și Wong Shin Row cu 3-1 (13-11, 12-10, 6-11, 11-7). .

READ  Un teren plin de stele este pregătit pentru campionatul inaugural de kickboxing BKK

Indiei i se garantează cel puțin trei medalii la turneul de la Muscat, inclusiv aur sau argint la dublu mixt și cel puțin bronz și argint la dublu feminin, pe baza rezultatelor de joi. Medaliile de bronz sunt acordate semifinaliștilor care pierd în competițiile WTT.

Dacă Manika Batra avansează la simplu, ea poate contribui la total. Cu toate acestea, efortul Indiei la dublu masculin a fost întrerupt în sferturile de finală de către China Taipei Ping Wang Wei și Zhuang Chih-yuan.