Croația depășește Brazilia la penalty-uri pentru a continua marșul Cupei Mondiale apărut în original NBC Sports Chicago

Croația deține oficial lovituri de departajare.

cel mai recent Victorie la penalty-uri – Învingând Brazilia cu 4-2 – și-au asigurat locul în semifinalele Cupei Mondiale. A durat peste 100 de minute de acțiune până la meciul din sferturile de finală dintre aceste două echipe și nu a dezamăgit.

De la lovitura de început, Brazilia a dat Croației partea lor de necazuri, forțându-l constant pe portarul Dominik Levakovic să joace eroul. La sfârșitul timpului de prelungire, Brazilia avea un avans de 15–6 la șuturi – dintre care opt pe poartă, la zeroul Croației. În ciuda acestui raport statistic dezechilibrat, Brazilia încă nu a putut valorifica cele 90 de minute de joc.

în orele suplimentare, Neymar s-a rupt în cele din urmă În timpul prejudiciului pentru primele 15 minute. După o serie de apeluri strânse ale apărării croate, superstarul brazilian în vârstă de 30 de ani i-a făcut în sfârșit să tragă un șut perfect în vârful fileului, depășind-o pe Levakovic.

Dar dacă alergarea Croației la Cupa Mondială din 2018 a dovedit ceva lumii, Vatreni nu a contat niciodată.

Croația a continuat în a doua prelungire și în cele din urmă a primit un răspuns de la o pereche de înlocuitori.

Cu doar minutele trecute, mijlocașul Mislak Orsic a trimis mingea pe stânga înainte de a centra pentru Bruno Petkovic. Petkovic a lovit un șut curat pe minge, care a revenit de la fundașul brazilian și a trecut de mâna lui Alisson în poartă.

READ  O echipă de hochei formată din preadolescenți refugiați ucraineni se îndreaptă către un turneu din Quebec City

Ambele echipe au intrat în meciul de vineri câștigând trei penaltyuri consecutive, dar echipa croată a fost cea care și-a păstrat în viață seria. Levakovic, care a salvat trei penalty-uri la loviturile de departajare cu Japonia la începutul acestei săptămâni, a oferit echipei sale un avantaj timpuriu, blocând efortul lui Rodrigo, în vârstă de 21 de ani. Brazilia a luat următoarele două încercări, dar nu a făcut nimic pentru a opri stilul clinic al croatului, deoarece toate primele patru penalty-uri ale lui Alisson au trecut.

În a patra încercare, Marquinhos a lovit stâlpul din stânga, punând capăt oricărei șanse ca brazilianul să revină și refuzându-i lui Neymar o încercare de lovitură de pedeapsă.

Croația așteaptă acum câștigătorul Olanda și Argentina În semifinalele Cupei Mondiale FIFA 2022. Între timp, Brazilia se trezește din nou eliminată de o echipă europeană în sferturi de finală pentru a patra oară în cinci turnee.