Cupa Mondială 2022 – Serbia 2-3 Elveția: Remo Freuler marchează golul victoriei pentru a-i trimite pe elvețieni în calificare după patru goluri epice în prima repriză | știri despre fotbal

Elveția și-a rezervat locul în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale cu o victorie cu 3-2, dar numai după ce a suferit o sperietură masivă din partea Serbiei într-o serie epică de patru goluri din prima repriză.

Xherdan Shaqiri a adus Elveția în avantaj cu un șut deviat în minutul 20, dar Serbia, care a fost echipa mai bună, a egalat cu o lovitură de cap de Aleksandar Mitrovic și apoi a îndreptat senzațional cu capul când Dusan Vlahovic a găsit colțul de jos, punându-i pe locul doi în al șaptelea. a stabilit. .

Cu toate acestea, Elveția a răspuns prin Brielle Embolo în ultimul minut al unei prime reprize strălucitoare și a recăpătat conducerea la începutul reprizei secunde dintr-un gol strălucit pentru echipă, sigilat de Remo Freuler.

Elveția a asistat la victorie, lăsând Serbia pe partea de jos cu doar un punct, deși meciul a fost afectat de informații despre un anunț FIFA în interiorul Stadionului 974 care le cere fanilor să oprească „strigătele și gesturile discriminatorii”.

Momente importante din joc:

• 1 minut: Elveția a devenit prima echipă din istoria Cupei Mondiale care a șutat trei lovituri în primul minut, când Embolo a închis
  • Minutul 11: Zivkovic lovește stâlpul din stânga cu un șut puternic de la marginea suprafeței de pedeapsă
  • 20 de minute: Shaqiri înscrie pentru Elveția cu o deviere și o alergare inversă
  • Minutul 27: Serbia la egalitate cu Mitrovic, cu capul strălucit în centrarea lui Tadic
  • 35 min: Calificarea slabă a lui Freuler l-a avantajat pe Vlahović, care conduce Serbia înainte și o plasează pe locul doi în Grupa G.
  • 44 min: Livrează și distruge o centrare joasă din dreapta, Embolo deviază mingea în plasă pentru 2-2
  • 48 min: Elveția marchează un gol uluitor pentru echipă când șutul lui Freuler este tras
  • 90+4 min: Xhaka este rezervat pentru că a participat la încăierare cu un furuncul

Meciurile din optimile de finală au fost confirmate

Sambata 3 decembrie
Olanda (Câștigătorii grupei A) vs Statele Unite ale Americii (Grupa a doua B) – Meciul începe la ora 15.00
Argentina (Câștigătorii grupei C) vs Australia (Grupa a doua D) – Meciul începe la ora 19.00

READ  Cei cinci fabulosi din judogi! /IJF.org

Duminică, 4 decembrie
Franţa (Câștigătorii grupei D) vs Polonia (Grupa a doua C) – Meciul începe la ora 15.00
Anglia (Câștigătorii grupei B) vs Senegal (Grupa a doua A) Meciul începe la ora 19.00

luni, 5 decembrie
Japonia (Câștigătorii grupei E) vs Croaţia (A doua grupă a șasea) – Meciul începe la ora 15.00
Brazilia (Câștigătorii grupei G) vs Coreea de Sud (Grupa a doua a opt) – Meciul începe la ora 19

Marți, 6 decembrie
Maroc, vest, apus (Câștigătorii grupului șase) vs Spania (Grupa a doua E) – Meciul începe la ora 15.00
Portugalia (Câștigătorii Grupului H) vs Elveţia (A doua grupă a șapte) – Meciul șapte seara

Cum a învins Elveția Serbia?

Evaluările jucătorilor:

Serbia: Milinkovic – Savic (6), Milinkovic (5), Velikovic (5), Pavlovic (6), Zivkovic (6), S. Milinkovic – Savic (6), Lukic (6), Kostic (6), Tadic (7), Mitrovic (7), Vlahovic (7).

Submarine: Gudelí (6), Jović (6), Maksimović (6), Durić (necunoscut), Radonjic (necunoscut).

Elveţia: Koppel (6), Widmer (7), Akanji (7), Char (6), Rodriguez (6), Freuler (7), Zaka (7), Shaqiri (7), Su (7), Vargas (7), Emblu (7).

Submarine: Fernandez (6), Zakaria (6), Fasnacht (necunoscut), Okafor (necunoscut).

omul meciului Dusan Tadic

Elveția a stabilit cursul pentru o primă repriză dramatică când a devenit prima echipă din istoria Cupei Mondiale care a șutat trei șuturi în primul minut, Granit Xhaka a tras de două ori la poartă, în timp ce Empolo a respins-o pe Vanja Milinkovic-Savic.

Noutățile echipei:

• Portarul Elveției Jan Sommer a lipsit în ciuda faptului că era bolnav și a fost înlocuit de Gregor Koppel. Xherdan Shaqiri este din nou în formația de start.
  • Antrenorul Serbiei, Dragan Stojković, a optat pentru doi atacanți cu Aleksandar Mitrović și Duzan Vlahović în atac. Vlahović a început primul său meci după ce s-a întors la starea de fitness.

În ciuda sperieturii timpurii, Serbia a impresionat și l-a văzut pe Andrija Zivković a lovit bara cu un șut puternic din afara suprafeței, dar Elveția a fost cea care a spart impas când Shaqiri a tras într-o deviere.

Aleksandar Mitrovic conduce Serbia
imagine:

Cu toate acestea, Serbia a rămas înainte, iar în scurt timp Mitrovic a reușit să egaleze cu echipa sa cu o minunată lovitură de cap din centrarea perfectă a lui Tadic. Apoi, doar șapte minute mai târziu, au fost în poziție de calificare, deoarece Vlahović a profitat de o greșeală a lui Freuler pentru a șuta în colțul de jos.

Totuși, a existat o ultimă evoluție în prima repriză, când Sylvain Widmer a centrat de pe dreapta și Embolo a ajuns la plasă cu golul de 2-2.

Remo Freuler sărbătorește după ce a făcut 3-2 cu Elveția
imagine:

Lucrurile s-au înrăutățit rapid pentru Serbia la începutul reprizei secunde, când Elveția a făcut o mișcare grozavă cu Embolo, Shaqiri, înainte ca Vargas să-i îndrepte mingea înapoi către Freuler, care a compensat greșeala sa anterioară și a tras în al cincilea gol al serii.

Philip Kostec și elvețianul Braille Embolo au schimbat cuvinte în timp ce meciul s-a intensificat în repriza secundă
imagine:
Sârbul Filip Kostic și elvețianul Brill Empolo au schimbat cuvinte în timp ce meciul s-a intensificat în repriza secundă

Serbia nu și-a găsit niciodată mișcările de atac curgătoare în prima repriză, când meciul sa încrustat, stârnind amintiri. O ciocnire controversată între cele două părți la Cupa Mondială din 2018. Xhaka a fost implicat într-o ceartă în timpul prelungirii, ceea ce a ajutat să ridice numărul de cartonașe galbene al Serbiei în meci la șapte.

Serbia a făcut greșeli „interzise”.

Antrenorul Serbiei Dragan Stojkovic a spus: „Când pierzi jocul, bineînțeles că ne gândim la (greșelile făcute de) linia defensivă, dar ne apărăm și atacăm ca echipă.

„Am inversat după 0-1 pentru a face 2-1, dar din nou nu am jucat bine în defensivă. A fost foarte ușor pentru elvețieni să marcheze al doilea gol, ceea ce a fost cu adevărat șocant pentru noi. Din punct de vedere psihologic, a fost foarte bine.” Pozitiv pentru Elveția .

„Acest gen de lucruri la acest nivel de joc sunt interzise. Dacă repeți aceste greșeli, este foarte greu să câștigi. Pe viitor trebuie să muncim din greu și să facem tot posibilul pentru a rezolva problema.

„Am venit aici cu multe neplăceri și accidentări pentru jucătorii noștri cheie. A fost foarte greu de gestionat și a fost dificil să obținem un nivel ridicat de performanță în Cupa Mondială. Desigur, a fost o perioadă în ultima repriză. an în care am avut o serie de succes, dar am întâlnit acum o regresie (în figură).

READ  Grand Rapids original se pregătește pentru al treilea sezon de baschet profesionist

„Este de la sine înțeles că am avut probleme în apărare, dar asta trebuie să fie supus unei analize mai profunde. Le-am strâns mâna jucătorilor și le-am spus că ar trebui să țină capul sus. Au făcut tot ce au putut și au dat tot ce au putut.”

Statistici Opta: Serbia și Elveția devin proaste

• Serbia nu a reușit să avanseze din faza grupelor în fiecare dintre cele patru Cupe Mondiale (2006, 2010, 2018 și 2022), în timp ce aceasta a fost prima dată când nu a reușit să câștige niciunul dintre meciurile din faza grupelor (D1 S2) de la debut. Apariție în turneu în 2006 (Nivel 3).
  • Pe lângă campionii la Cupa Mondială, Franța, Elveția este singura altă echipă europeană care s-a calificat în fazele eliminatorii ale fiecăruia dintre ultimele cinci turnee majore din 2014 (Cupa Mondială și Euro).
  • 11 cartonașe galbene au apărut în acest meci dintre Serbia (7) și Elveția (4); Cel mai mult într-un meci de Cupă Mondială de la finala din 2010 dintre Spania și Olanda (12).
  • Aleksandar Mitrović a marcat 16 goluri în ultimele 18 meciuri ale sale cu Serbia, mai mult decât orice alt jucător din țara sa de la începutul anului 2021. Incluzând golul său din acest meci, nouă dintre cele 16 goluri au fost marcate cu capul.

Ce s-a întâmplat vineri la Cupa Mondială?

Camerunul a înregistrat o victorie dramatică în fața Braziliei cu 1-0, Dar nu le-a fost suficient să ajungă în optimi pentru că Elveția a câștigat.

Brazilia a avansat ca deținătoare a Grupei G la golaveraj.

Coreea de Sud a primit un loc în Optimii de finală cu o victorie dramatică cu 2-1 în fața Portugaliei În Grupa H, care a eliminat Uruguay, în ciuda victoriei cu 2-0 asupra Ghanei. Luis Suarez a rămas în lacrimi la fluierul de la normă întreagă După ce Uruguay nu a reușit să înscrie o treime crucială care i-ar fi scos la golaveraj.