De Bruyne a câștigat Belgia cu 2-0 în fața României pentru a pune pe drumul cel bun campania de calificare la Euro 2024 – WKRG News 5

James Robson, Associated Press

acum 3 săptămâni

Belgia Romelu Lukaku sărbătorește a marcat un gol care a fost ulterior interzis în timpul meciului din Grupa E dintre Belgia și România de la Campionatul European de Fotbal din 2024 de la Köln, Germania, sâmbătă, 22 iunie 2024. (AP Photo/Martin Meissner)

Köln (Germania) (AFP) – Kevin De Bruyne a marcat un gol pentru a oferi Belgiei un început puternic al campaniei pentru Campionatul European după victoria sâmbătă cu 2-0 asupra României.

Naționala Belgiei, clasată pe locul trei în lume, a reușit să depășească șocul înfrângerii în fața Slovaciei în meciul de deschidere, răspunzând cu o performanță dominantă împotriva familiei regale belgiene pe Stadionul din Köln.

Youri Tielemans le-a dat un start excelent cu un gol de la marginea suprafeței de pedeapsă în minutul al doilea.

De Bruyne a decis meciul în minutul 80 după ce a transformat în poartă o pasă directă a portarului belgian Koen Casteels.

Cele patru echipe din Grupa E au obținut câte trei puncte, ceea ce înseamnă că totul se va decide în runda finală a meciurilor de miercuri.

În ciuda victoriei Belgiei, a existat mai multă frustrare pentru Romelu Lukaku, al cărui gol al treilea a fost interzis de tehnologia video în acest turneu.

Cu toate acestea, el a fost în centrul startului impresionant al echipei sale când i-a pasat mingea lui Tielemans și acesta a marcat cu un șut mic de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Și de asta avea nevoie Belgia după victoria uimitoare în fața Slovaciei, care a ridicat perspectiva unei alte ieșiri anticipate dintr-un turneu major după ce a fost eliminată în faza grupelor de la Cupa Mondială 2022.

READ  Decathlon își deschide piața în România, vizând peste 150 de parteneri locali până la sfârșitul anului 2022

Sistemul Campionatului European, conform căruia cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei trec în turul doi, lasă mai mult loc de eroare. Dar, cu amintirile despre Qatar încă proaspete, o altă înfrângere ar spulbera încrederea unei echipe care a fost criticată pentru că nu a fost la înălțimea așteptărilor în trecut.

Golul lui Tielemans a părut să ușureze presiunea, iar Belgia a controlat restul reprizei cu o rată de posesie de 67%.

Lukaku a crezut că a marcat după pauză, dar arbitrul asistent video a spus că a fost în poziție de ofsaid înainte să-l tragă pe lângă portarul României Florin Neiță.

Cu cât meciul a durat mai mult fără ca Belgia să poată înscrie un al doilea gol, cu atât tensiunea era mai mare.

Dennis Mann ar fi putut egala când a alergat spre poartă, dar efortul său a fost blocat de Casteels.

Apoi portarul s-a transformat într-un jucător de joc cu o pasă lungă către suprafața de pedeapsă, spre care De Bruyne s-a repezit și a introdus-o în poartă.

Sub fostul antrenor belgian Roberto Martinez, Portugalia a avansat în faza eliminatorie cu o victorie cu 3-0 în fața Turciei în Grupa F. Georgia a câștigat primul punct într-un turneu major după ce a remizat 1-1 cu Cehia și încă mai are speranțe de calificare.