Deepak Kumar îl avansează pe campionul mondial Zoerov în finala Campionatului de box Memorial Strandja

Fostul campion mondial de tineret Jyoti Gulia (51 kg) și Bagiabati Kachari (75 kg) s-au retras din competiția feminină.

Vineri, câștigătorul de argint din Asia, Deepak Kumar, l-a uimit pe campionul olimpic și mondial Shakhobidin Zoyrov, ajungând în finala celui de-al 72-lea Campionat de box Memorial Strandja de la Sofia, Bulgaria.

Deepak a cucerit una dintre cele mai memorabile victorii ale sale din carieră cu o victorie cu 4-1 asupra celui mai impresionant Zuerov, care a câștigat titlul de Campionat Mondial din 2019 învingându-l pe indianul Amit Bangal.

Zoirov este, de asemenea, medaliat cu argint la Jocurile și Campionatele din Asia.

În sferturile de finală de joi, Deepak l-a învins pe bulgarul Darislav Vasiliev cu 5-0.

Cu toate acestea, fostul campion mondial de tineret Jyoti Gulia (51 kg) și Bhagabati Kachari (75 kg) s-au retras din competiția feminină.

Odată cu pierderea lor, India Challenge s-a încheiat la loteria femeilor fără ca nimeni să poată pretinde o medalie.

Manjit Singh (+91 kg), la tragerea masculină, a eliminat, de asemenea, campionatul.

Julia, care a învins-o de două ori pe campioana mondială Nazim Kizaybaye în sferturile de finală, a pierdut cu 0-5 în fața românului Lakramiwara Berejoc.

Kashari a pierdut, de asemenea, cu aceeași marjă în fața americanului Naomi Graham.

Manjit a fost bătut de armeanul Georgian Hovhannesian.

Mai devreme în competiție, Navin Bora (69 kg) a ajuns în semifinale învingându-l pe brazilianul Iravio Edson în meciul lor din sferturile de finală.

El se confruntă cu medaliatul cu aur al Jocurilor Asiatice Popo-Osmon Baturov în meciul său în patru etape.

India a câștigat 3 medalii în ediția anterioară a evenimentului (una de argint și două de bronz).

Ați atins limita dvs. pentru articole gratuite luna aceasta.